BİST 100 Bin Seviyesini Geçecek Mi?

Aydın Eroğlu – 23.01.2019

03/12/2018 tarihinde ”BİST Bir Üst Dirence Gidebilir!” başlıklı bir yazımda BİST’in 99.553 civarındaki bir üst direncine yönelebileceği beklentimi yazmıştım. Ama maalesef sonraki yaşanan gelişmeler nedeniyle yine dirence takılmıştık. O dönem de banka hisselerinin açıklamış oldukları bilançolara göre % 50 gibi iskontolar içerdiklerinden bahsediyorduk. Ama buna rağmen bankalara gelen sert satışlarla ocak ayı başında endeks olarak 87.399 seviyesine kadar düştük.

Ogün bu seviyelere düşmeyi beklemiyordum tabii. Zaten ilk paylaştığım 3 Aralık tarihli yazımda da bunu görüyorsunuz. Hatta 22 Kasım 2018 tarihli ”Çok Zor Bir Dönemden Geçiyoruz!” başlıklı yazımın içeriğinde piyasaları izah edip, BİST’in dip oluşumu yaptığını ve haklı isem, çok kısa zamanda zararları telafi edecek yükselişlerin yaşanmasını beklediğim görüşümü paylaşmıştım. Ama 22 Kasım’da 91.880 civarındaki endeks kısa bir yükseliş sonrasında 87.399 seviyesine kadar düşerek beni ciddi derecede endişeye düşürmüştü.

Gördüğünüz gibi o tarih ile bu tarih arasında aslında bankaların riskleri azaldı mı diye bakarsak, azalan bir risk olmadığı gibi, bankaların ekstra kredi destekleri ile belki de riskleri biraz daha arttı. Ama gelin görün ki, ciddi şekilde banka alımları yaşanıyor. Endeks ve hisseler tam da en başında düşündüğüm şekilde yükseliş tepkileri yaşıyorlar. Peki arada ne oldu, neden bu düşüşler yaşandı? Borsaların hareketlerini öyle kolay izah etmek mümkün değildir. Bazen çok basit algılar bile bu fiyatlamaları yaratabiliyor. Özellikle algoritmaların kullanılarak işlem yapılan robot işlemleri nedeniyle de beklentilerden fazla düşüşler, ya da beklentilerin üstünde yükselişler görülebiliyor.

Lakin sonuçta yükseliş beklediğimiz bir dönemde sert düşüşler yaşanması nedeniyle oluşan algılar yüzünden daha yüksek beklentimiz olan hisselerde dahi 87.399 endeks seviyesinde yeni alım öngörüleri girmeye cesaret edemedik. İşte belki de istenilen buydu! Yani son yaşatılan satışlarla sağlanan yatırımcı korkuları sayesinde yatırımcıların ellerindeki hisseleri dökmüş olabilirler. Aynı şekilde diplerden kendileri dışında alıcı gelmesine de mani olmuş olabililer. Kim bunu yapanlar? İçerideki ve dışarıda büyük fonlar ve spekülatörler diye düşünüyorum. Neyse, yeterki alımlar sürsün, nasılsa daha yüksek beklentili taşınan bir çok açık pozisyon var. Onların gerçekleşmesi ve seçimler öncesinden beri stres yaşayan yatırımcıların yüzlerinin gülmesi de bir kazanç olur.

Bilanço Beklentileri Başladı!
Yaşanan  yükseliişlere bakınca bilanço beklentilerinin etkilerini görüyoruz. En ciddi yabancı ilgisi çeken ve % 50 gibi iskonto içerdiklerini düşündüğümüz bankalar en ciddi alıcılara sahne oluyorlar. Özel sektör bankalarından garan ve akbnk daha önceden tepkiler vermeye başlamışlardı. Ama kamu bankaları, ısctr ve ykbnk biraz geri kalmışlardı. Şimdi bakıyoruz onlar atak yapmış durumda. ABD ile yumuşama kamuların hareketlenmesine neden oldu diye düşünüyorum. Kamular sonrası geri kalan diğer özel bankalar da tepkilere katılmış oldular.

Endeks seviyesi aşırı alım bölgesinde yani dirençlerinde seyrediyor. Ama yine de bu yükselişler diğer hisselere de yansıyarak sürebilir. Zaten bu şekildeki hareketleri görebiliyoruz. Peki bilançolarına göre hangi hisselerde benzer tepkiler görülebilir dersek, açık öngörülerde ve yazılarımızda zaman zaman bunları görüyorsunuz ama ben yine de aklıma gelen son bilançolarına göre iskonto içerdiğini düşündüğüm hisseleri paylaşayım. Böylece bu hisselerin destek-direnç paylaşımlarına da bakarak kararlarınızda fikir sahibi olabilirsiniz. Ama unutmayın, geçmiş bilanço verilerinden daha iyi bilanço açıklayacak olanlarda hareketler daha da hızlanırken, yıl sonu bilançolarında bir önceki karını düşerecek olanlar ise satışlara sahne olacaktır. Bu nedenle beklentiler asıl yıl sonu karlara göre şekillenecektir.

İskonto İçeren Hisseler!
Dokuz aylık bilançosunda bana göre iskonto içeren hisseler; Adel, Alcar, Algyo, Alkım, Anacm, Boluc, Brsan, Cemts, Ecılc, Eczyt, Egser, Erbos, Eregl, Gents, Goody, Gsdho,  Despc, Hekts, Indes, Dokta, Kchol, Kords, Knfrt, Krdmrler, Kutpo, Petkm, Prkme, Sahol, Sasa, Sıse, Soda, Thyao, Tkfen, Toaso, Trkcm, Uluun, Ttrak, Orge, Jants ilk aklıma gelenler. Gözden kaçırıdıklarım da vardır muhakkak. Lakin liste içindeki thyao için ise farklı bir uyarı yapmak istiyorum! Thyao dokuz aylık bilançosuna göre iskontolu listesinde yer almakla birlikte yıl sonu bilançosunda kar azalışı yaşamasını beklediğim için, bu hisseyi daha temkinli değerlendirmekte yarar var. Çünkü thyao için kur seviyeleri çok önemli. altı aylık bilançodaki yabancı para çevrim farkı 13 Milyar iken dokuz aylık bilançoda bu rakam yaklaşık 21 Milyara yükselmiş. Yani Thyao’nun dokuz aylık bilançosunda yüksek kar açıklamasının nedeni olarak dolar kurunun altı aylık bilanço sonunda 4.58 civarında iken, dokuz aylık bilanço bağlanırken Doların 6.00 civarına yükselmiş olmasının etkisi olduğunu düşünüyorum. Lakin yıl sonu bilançosunda ise Dolar seviyesinin 5.29 ile yılı kapadığını göz ardı etmemek lazım diye düşünüyorum. Kurlardaki düşüş nedeniyle, bu kaybı kapatacak başka ekstra bir gelir artışı göstermezse, yıl sonu bilançosu dokuz aylık bilançosunun altında kalabilir görüşündeyim. İşte bu nedenle listede thyao için diğerlerindeki beklentimin tersi gevşeme riski beklentisinde olduğumu belirtmek isterim.

Aynı şekilde son açıkladığı satış rakamlarına göre Ttrak’ın da ciddi bir satış daralması yaşadığı görülüyor. Bu durum ttrak bilançosununda kayıp yaşamasına neden olabilir.

Bilançolardaki bu görüşlerimde yanılmıyorsam, ilgili hisseler bilanço beklentilerinin de etkisi ile önümüzdeki günlerde yükseliş tepkilerini sürdürebilirler ya da yükseliş tepkilerine katılabilirler. Teknikleri ile takip edip, yakın dirençlerini geçtikçe bir üst direnç hedefleri dikkate alınabilir.

Sözümü bağlarken, BİST için 100.000 seviyesi teknik manada ciddi bir direnç bölgesi. Lakin mevcut bilançolarına göre bankalar hala iskontolu. Eğer yıl sonu bilançolarında da dokuz aylıkları üzerinde karlar getirirlerse, bu iskonto oranları daha da güçlenmiş olur. O nedenle BİST 100 Bin’i geçebilir. Destek-Direnç Tablomuzda olası 100 Bin üstü teknik hedefleri görebilirsiniz. BİST 100 Bin’i geçecek olursa da, bankalar dışında yukarıda saydığım bilanço olarak beklentili olan ilk aklıma gelen hisseler de bu yükselişi destekleyebilirler. Ama bankaların yıl sonu bilançolarında son çeyrekte daralmaların yansımalarını görürsek ve karları düşerse, o zaman endeks 100 Bin’i geçmekte zorlanacağı gibi, geçse bile sonrasında ciddi bir kar realizasyonu yaşayarak düzeltme yapabilir.

Böyle bir çok belirsizlik, likiditede sıkışma ve seçimler gibi riskler olan bir ortamda, kamunun bu riskleri en azından bankalar ve şirketler için bir nebze olsun dağıtmak çabalarıyla açıkladığı yeni paketler, teşvikler ve kredi yapılandırma kararları ne derece etkili olacak tam öngöremiyorum. Bu nedenle bu dönemi daha ziyade teknik analiz verilerinden destek alarak izlemek doğru olabilir.

Hepinize bol kazançlı günler dilerim.

Saygılarımla
Aydın Eroğlu
Stratejist
Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!