BİM 2016 / 9 Aylık Bilanço Analizi / Oyak Yatırım – (11.11.2016)

BIMAS hissesi için 62.50 TL hedef fiyat ile Endeksin Üzerinde Getiri tavsiyemize devam ediyoruz.

Fiyat (TL) 49.94

Hedef Fiyat (TL) 62.50

Yükseliş Potansiyeli 25%

2016 yılı başındaki iyimser beklentilerimizin aksine, Bim’in büyümesi bu sene %20 seviyesinden %15 seviyesine yavaşlamıştır. Bu yavaşlamada ana etken genel tüketici harcamalarında görülen zayıflama, gıda enflasyonundaki düşüş ve perakende sektöründeki rekabet olarak gösterilebilir.

Satış büyümesindeki zayıflığa ve bu sene asgari ücrette yaşanan artışa rağmen, Bim’in faaliyet karı bu gelişmelerden görece olarak düşük oranda etkilenmiştir. Sene başından bu yana 2016 ciro tahminimiz %6.5 gerilemesine karşılık, FAVÖK tahminimiz sadece %3 düşmüştür. Ayrıca yıllık büyüme olarak bakıldığında, Bim’în faaliyet karı güçlü büyüme trendini sürdürmektedir. FAVÖK için bu sene %15 ve 2017 yılında %16 artış tahmin ediyoruz.

Önümüzdeki çeyrekler için TL’deki değer kaybının enflasyonu yukarı çekmesi Bim’in satış büyümesini tekrar yükseltmesine yardımcı olabilir.

Ayrıca tüketici güvenindeki zayıflık ve olası enflasyon artışı, tüketicilerin fiyat duyarlılığının artmasına yol açarak başta Bim olmak üzere indirim perakendecileri için olumlu olacaktır.

Diğer yandan şirketin en önemli rakiplerinden olan A101’in son 2 ayda yeni mağaza açılışlarını durdurmasını da rekabet kaynaklı baskının hafiflemesi açısından olumlu buluyoruz.

Bim hisseleri şu anda 2017 tahminlerimize göre 21x F/K çarpanıyla işlem görüyor. Şirketin net karını yurtdışı ve File süpermarket formatından gelen zararı çıkararak hesaplamayı düzelttiğimizde ise kar çarpanı 20x seviyesinin altına inmektedir. Bu çarpanlar Bim hisse fiyatında görülen son 5 senenin en düşük seviyesidir.

Rapora ulaşmak için tıklayınız.

TÜM BİLANÇO ANALİZLERİ İÇİN TIKLAYIN!