Bakır Yorumları – (16.02.2021)

Citigroup’tan rekor sonrası yeni bakır tahmini

Citigroup, bakır fiyatlarının 8 bin 437 dolara ulaşarak rekor kırmasından sonra, bakır fiyatı tahminini 10 bin dolar olarak güncelledi.

Citigroup, bakır talebinde beklenenden daha iyi bir toparlanma olacağını ve fiyatların ton başına 10 bin dolara ulaşacağını tahmin etti. Güçlü talep ile birlikte 2021 yılında 500 bin ton açık olacağını öngören kurum, bunun düşük stoklardan dolayı kaynaklanacağını vurguladı.

“Çin dışındaki yerlerdeki son kullanıcı tüketimi önümüzdeki 1-2 yıl boyunca görmeyeceğimizi düşündüğümüz seviyede” yorumu yapan banka, bunun tercih değişiklikleri ve ucuzlayan paradan dolayı olduğunu belirtti.

Citigroup, 0-3 aylık bakır fiyatı tahminini 7 bin 200 dolardan 9 bin dolara çıkarırken 6-12 aylık fiyat tahminini ise 10 bin dolar olarak belirledi. Kuruma göre, güncellenmiş öngörüler ve stok tahminleri bakırdaki makasın yıkıcı olabileceğine işaret etti.

Goldman Sachs ve BofA daha önce güncellemişti

Goldman Sachs, Ocak ayı sonunda bakır için 12 aylık fiyat tahminini 10 bin dolar olarak güncellerken Bank of America da Ocak ayı başında fiyat tahminini 10 bin dolara çıkarmıştı.

İki banka da fiyat tahminlerini güncellemede, yenilenebilir enerji eğilimindeki yükselişin ve küresel bakır piyasalarındaki beklenen kıtlığın etkili olduğunu belirtmişti.

Bakır salı günü London Metal Exchange’de ton başına 8 bin 437 doları görerek son 9 yılın zirvesine ulaştı.

MineLife Pty. Kıdemli Analisti Gavin Wendt, bakır fiyatlarını bir takım pozitif faktörlerin desteklediğini belirterek “bunlar ABD teşviklerinin enflasyonda artışa neden olacağı beklentisi, dolardaki düşüş ve tarihsel bazda düşük hisse senetleri” diye konuştu. Analist, Güney Amerika’daki önemli üretim bölgelerindeki virüs vakaları nedeniyle 2021’de bakır üretimi için görünümün negatif olduğunu da ifade etti.

Kaynak: Bloomberg HT