Avrupa Merkez Bankası Faiz Kararı – (15.06.2023)

Faiz artıran Avrupa Merkez Bankası’ndan daha fazla artış sinyali

Avrupa Merkez Bankası (AMB) beklentiler doğrultusunda faizleri 25 baz puan artırdı ve faiz artırımlarının bitmediği mesajı verdi. Banka 2023 için enflasyon tahminini yükseltirken büyüme tahminini düşürdü. AMB Başkanı Lagarde enflasyondaki belirsizliklere dikkat çekerek “Temmuz ayında faiz artırımı çok olası” mesajı verdi.

Avrupa Merkez Bankası Haziran ayı faiz kararını açıkladı.

Banka, beklentilere paralel olarak gecelik mevduat faizini yüzde 3,50’ye yükseltti, bu 20 yıldan uzun sürenin en yüksek seviyesi oldu. Refinansman faizi yüzde 4’e, marjinal fonlama faizi yüzde 4,25’e yükseltildi. Böylece banka yüksek enflasyonla mücadele kapsamında faiz artış döngüsüne 8. toplantıda da devam etti.

AMB gelecek kararlarında faizlerin yeterli şekilde kısıtlayıcı seviyelere olmasının sağlanacağını belirtti.

Banka, olağan varlık alım programı olan APP’te yeniden yatırımlara Temmuz’da devam edilmeyeceğini bildirdi.

Geçmiş faiz artışlarının kademeli şekilde ekonomiye etki ettiği belirtilirken veri odaklı yaklaşımın devam edeceği ifade edildi.

Enflasyon ve büyüme beklentilerinde revizyon
AMB yetkilileri enflasyonun uzun süre daha yüksek kalacağını belirterek 2023 için enflasyon tahminini yüzde 5,3’ten yüzde 5,4’e yükseltti. 2024 beklentisi ise yüzde 2,9’dan yüzde 3’e çıktı.

Çekirdek enflasyon tahmini 2023 için yüzde 4,6’dan yüzde 5,1’e, 2024 için yüzde 2,5’ten yüzde 3’e çıkartıldı. Çekirdek fiyat baskılarının güçlü kalmaya devam ettiği vurgulandı.

Büyüme tahminleri ise düşürüldü. 2023 tahmini yüzde 1’den yüzde 0,9’a, 2024 beklentisi yüzde 1,7’dan yüzde 1,5’e düşürüldü.

AMB’nin aksine ABD Merkez Bankası dün sıkılaştırma döngüsüne ara vermişti.

Lagarde’dan mesajlar

Kararın açıklanmasını takiben AMB Başkanı Christine Lagarde, gazetecilerin sorularını yanıtlamak için kameraların karşısına geçti. Lagarde fiyat baskılarının yüksek kalmaya devam ettiğini, işlerini henüz bitirmediklerini, hala alınacak mesafe olduğunu belirtti.

Lagarde’ın basın toplantısında öne çıkan mesajlar şunlar oldu:

Ekonomik büyüme beklentileri aşağı yönlü olarak revize edildi. Ekonomi üzerindeki riskler hala belirsiz.

Ekonomide kısa vadede daralmanın devam etmesi bekleniyor. Büyüme yıl ilerledikçe güçlenecek.

Kararlarımızı verirken verileri izlemeye devam edeceğiz.

Faiz artışlarına ara vermeyi düşünmedik, tartışmadık.

Büyüme ve enflasyon görünümü yüksek derecede belirsiz. Aşağı yönlü riskler arasında savaş ve jeopolitik gelişmeler bulunuyor.

Finansal kırılganlıklar çok yakından takip ediliyor.

Faiz artırımlarını durdurmayı düşünmüyoruz. Temmuz’da faiz artırımı çok olası.

Kaynak: Bloomberg HT