Avrupa Borsalarında Bugün – (08.11.2013)

Avrupa hisseleri güçlenen ekonomik verilerin Federal Reserve tarafından gerçekleştirilen varlık alımlarının azaltılacağı sinyalini vermesi üzerine düşerek haftalık kazancını kıstı.

Total Sa hisselerinin satış yaşamasıyla yüzde 1.2 düştü. Finmeccanica SpA 2013 yılı kâr oranını kaçıracağını açıkladıktan sonra yüzde 6 geriledi. International Consolidated Airlines Group SA ise görünümünü yükseltmesiyle altı yıla yakın bir sürenin en yükseğine tırmandı.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.2 düşerek günü 322.72 puandan kapatırken, erken saatlerdeki yüzde 1.2’lik kayıpları azaltmış oldu. Endeks bu hafta yüzde 0.4 yükselerek bu yılın en uzun haftalık bazda kazanç periyodunu gerçekleştirdi.

Cenevre’de bulunan Mirabaud Securities LLP başkan yardımcısı John Plassard, “Yatırımcılar Fed’in 2013 bitmeden azaltmaya başlayabileceği ihtimalini düşünüyor, ki bu da şu anda belirsizliği ve volatiliteyi artırıyor” dedi.

ABD’de ekonomi üçüncü çeyrekte yüzde 2.8 büyüyerek yüzde 2 olan beklentiyi aştı. Bugün açıklanan veriler ise istihdamın 204,000 arttığını gösterirken, beklenti 120,000’lik artış olacağı şeklindeydi.

Bloomberg HT

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir