Petrol Fiyatları – (08.11.2013)

Batı Teksas türü ham petrol (WTI) fiyatları ABD’de istihdamın beklenenden fazla yükselmesi ile Fed’in teşvikleri azaltacağı endişelerinin artması sonrasında beş ayın en düşük seviyesi civarında dalgalanıyor.

Petrol vadelileri üst üste beşinci haftalık kayba hazırlanıyor. ABD’de istihdam geçtiğimiz ay 204,000 artarken, Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanı 120,000 olarak gerçekleşmişti. İstihdam verisi Fed’in aylık 85 milyar dolar tutarındaki tahvil alımlarını azaltma kararı açısından önem teşkil ediyor.

Energy Security Analysis Inc. kıdemli analistlerinden Chris Barber, “İstihdam verisi iyi bir ekonomik işaret. Birçok sinyal ekonominin güçlendiğine işaret ediyor, bu da petrol için iyi bir şey. Fakat aynı zamanda Fed’i teşvikleri azaltmaya da yöneltiyor” yorumunu yaptı.

Aralık vadeli WTI petrolün varil fiyatı Nymex elektronik işlemlerde, 17 sent artışla New York saati ile 11:04’te 94.37 dolardan işlem gördü. Petrol vadelilerinin işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 38 altında gerçekleşti. Fiyatlar bu hafta yüzde 1’in altında geriledi.

Aralık vadeli Brent petrolün varil fiyatı ise 70 sent artarak Londar merkezli ICE Futures Europe borsasında 104.16 dolar oldu. Avrupa gösterge ham petrol ile WTI petrolün varil fiyatı arasındaki fark 9.26 dolardan 9.79 dolara genişledi.

Bloomberg HT

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir