ABD Borsalarında Bugün – (08.11.2013)

ABD hisseleri, beklenenden iyi gelen istihdam verisinin teşviklerin azaltılmasına imkan verecek oranda güçlü bir ekonomiye işaret etmesi sonrasında yükselirken, Dow Jones endeksi kapanış bazında zirve rekorunu kırdı.

Priceline.com Inc. satışlarının analist beklentilerini aştığını açıklaması ve Darren Huston’u CEO olarak atamasıyla yüzde 4.9 ilerledi. Gap Inc., kârının beklentileri aşması sonrasında yüzde 9.8 yükseldi. Groupon Inc. tahmin edilenden daha az kayıp açıklamasının ardından yüzde 6.4 sıçrama kaydetti. Tahvil faizlerindeki yükseliş sigorta şirketleri ile inşaat ve temettü hisselerini yukarı itti.

S&P 500 Endeksi yüzde 1.3 yükselerek günü 1,770.60 puandan kapatarak zirve rekoruna iki puan yaklaştı. Dow Jones endeksi ise 167.80 puan, yani yüzde 1.1 artışla 15,761.78 puandan günü tamamlayarak tüm zamanların zirve rekoruna yükselirken, üst üste beşinci haftalık kazancı gerçekleştirdi. ABD borsalarında yaklaşık 7 milyon hisse haftanın son işlem gününde el değiştirirken, işlem hacmi üç aylık ortalamanın yüzde 15 üzerinde gerçekleşti.

Wells Fargo Private Bank şef yatırım yetkilisi Erik Davidson, “Beklediğimiz iyi haber geldi. İnsanlar iş gücü piyasasında bir dönüm noktası görmeyi bekliyorlardı ve bunu şimdi görmeye başlıyoruz” yorumunu yaptı.

ABD’de tarım dışı istihdam, Eylül ayında yukarı yönde revize edilen 163,000 yükselişin ardından Ekim ayında 204,000 artış kaydetti ve beklentileri aştı. Dün açıklanan veriye göre ise ABD’de ekonomi üçüncü çeyrekte beklenenden hızlı genişledi. Dünkü verilerde de üçüncü çeyrekte büyümenin beklenenden hızlı olduğunun görülmesiyle Fed’in teşvikleri beklenenden daha yakın zamanda azaltacağı söylentileri giderek yükseldi.

Bloomberg HT

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir