AUDUSD Paritesi: Avustralya’da QE, “para bas, ekonomi canlansın”?

Avustralya an itibariyle zorunlu özel sağlık sigorta şirketlerine ödedikleri paranın minimum %9.5 ‘ten % 12 ‘ye artabileceği(bir çalışanın ömür boyunca vergi olarak toplam 30bin dolar fazla ödemesi demek), en son perakende ticaret rakamları / tüketici fiyat enflasyonunun iyi olduğunu fakat güvenli bölgede olmadığını ve ortalama bir Avustralya’ nın refah şartlarının azaldığını tartışmaktadır. Sosyal hayatın ekonomik hayata etkisi yadsınamaz.

ABD’ nin Federal Rezervi hem küresel piyasalara hem de Avustralya piyasasına uymuyor

En son Fed toplantısında, ABD Federal Rezervi faiz oranlarını piyasaların istediği ölçüde indirmeye istekli olmadığını belirtti. ABD doları karşısında Avustralya doları on yıl içinde en düşük seviyeye düştü, AUDUSD 68 sentin(0,68 $) altına işlem gördü.

Faiz oranlarının aşırı inmesi ile ekonomi korkulacak bir noktaya gelebilir. Avustralya hükümeti ekonomiyi canlandırmak için QE(quantitative easing) krizden sonra da çok kullanılan nicel gevşeme politikası uygulayacağı bir anlamda sorunsal gözükse de çözüm olabileceği birçok parlamenter tarafından da geçmişte savunulmuştur. Kriz durumunda hükümet devlet tahlillerini güçlendirerek ve bununla para basarak borç alma maliyetlerini düşürürken ekonomiyi sektör bazında da canlandırmak istiyordu. Fakat neyse ki ABD doları karşısında Avustralya doları son 10 yılın en düşüğünde seyretmesine rağmen olumlu rakamlara sahip.

Avustralya Federal Rezerv(RBA) Başkanı Başkanı Philip Lowe:

Tüketici fiyat enflasyonunun hedef aralığının % 2 ve % 3 aralığı ortasına geri dönmediği sürece daha yüksek faiz beklememiz pek olası değil.” açıklamasında bulundu.

Hükümet veya Merkez Bankası parayı bağımsız basmıyor

Hükümeti devlet tahlilleri üreterek bunu merkez bankasına satıyor. Merkez bankası olmayan parayı basarak devleti devlet tahvilleri kadar borçlandırıyor. Fakat bu Avustralya da şu anda mümkün gözükmüyor. Bunun olması için Avustralyalılar 2008 ‘deki ABD krizindeki gibi para para rezervinin çok düşük seyretmesi veya ard arda uzun süreli küresel ekonomik yavaşlama olması gerektiği sonucuna vardılar. ABD 2008 ‘de Fed ‘i devlet tahvilleri ile 4.5 trilyon dolar basmasını sağlayarak diğer ekonomileri de canlandırdı. ABD dışında diğer ülkelerin para basması 2. Dünya Savaşından sonra küresel para birimi olarak ABD kullanıldığından hiperenflasyon ile sonuçlanmakta ve daha büyük sorunlara yol açmaktadır.

AUD yuana eşleneği olarak görülmeye başlandı. Bu bağlamda, Çin ticaretinin geleceği Avustralya dolarının değeri için bir diğer risk faktörü. ABD’nin 300 milyar dolarlık Çin ithalatına daha fazla ticaret tarifesi getirmesi doğrudan Avustralya dolarını etkilemektedir. ABD Başkanı Trump tarafından yayınlanan bir tweet ’te bu tekrar gündeme geldi. Bu bağlamda AUDUSD ‘nin yuan ile birlikte ele alınması zorunlu kılındı.

Grafik kaynağı: TradingView

Sonuç olarak, teknik anlamda, AUDUSD iniş trendinde en düşük seviyesi olan 0.67681’ye desteğe ulaşmaya devam edecektir. Şu anda, AUDUSD bazı kazanımlar yapmaya çalışıyor ve ralli devam ederse, direnç 0.6930 olacak. AUD / USD 0.69806 olarak işlem görüyor ve 0.67681 destek seviyesini geçmesi durumunda düşüş 0.6620’ye kadar devam edecek. Genel eğilim hala düşüşte ve Bolinger bandından da görüleceği üzere 0.69806’un üzerinde bir günlük kapanış görmediğimiz sürece, yukarı yönde ralli satış yapma imkanı sağlayabilir. Günlük art arda 0.67585 ‘ten aşağı inmesi zararı durdur veya kırmızı sinyal olarak gözlemlenmelidir.

Okan Özdemir
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN