Asya Borsaları – (8.03.2023)

Asya borsaları Powell sonrasında düşüşte

Hong Kong hisseleri, Fed Başkanı Jerome Powell’ın faiz oranlarının beklenenden daha yüksek olması gerekebileceği konusunda uyarıda bulunmasının ardından yüzde 2’den fazla düştü ve bir sonraki politika toplantısında potansiyel olarak daha büyük bir artışa ilişkin endişeleri artırdı.

Hong Kong’da Hang Seng endeksi, tüketici döngüselleri, sağlık hizmetleri ve temel malzeme stokları öncülüğünde yüzde 2,12 düştü ve bölgedeki kayıplara öncülük etti. Anakara Çin’in Shanghai Composite yüzde 0,44 düştü ve Shenzhen Component yüzde 0,22 düşüşle işlem gördü.

Avustralya’da S&P/ASX 200, yatırımcıların Avustralya Merkez Bankası başkanı Philip Lowe’un bankanın önceki gün yaptığı 25 baz puanlık artışın ardından yaptığı konuşmayı değerlendirmesiyle yüzde 0,77 düştü.

Güney Kore’de Kospi yüzde 1 düşerken Kosdaq yüzde 0.09 arttı. Japon Nikkei 225 yüzde 0,4 yükseldi ve Topix yüzde 0,22 yükseldi.

ABD’de önemli Borsa endeksleri, Powell’ın son ekonomik verilerin gücünün daha hızlı bir sıkılaştırmayı gerektirmesi durumunda Fed’in “faiz artırımlarının hızını artırmaya hazır olacağı” şeklindeki yorumlarının ardından düştü.

Kaynak: Bloomberg HT

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!