Asya Borsaları – (26.09.2023)

Asya borsaları Wall Street’in toparlanmasından sonra düşüşte

Asya-Pasifik piyasaları, Wall Street’teki geniş toparlanmaya ve Moody’s’in ABD hükümetinin kapatılmasının dünyanın en büyük ekonomisi için “negatif kredi” olacağı uyarısına rağmen genel olarak düştü.

Moody’s tarafından yapılan açıklamada ABD federal hükümetinin, Eylül sonuna kadar kamu kurumlarını finanse edecek bir tasarının onaylanmaması halinde kısmi bir kapanmaya girebileceğinin muhtemel göründüğü ifade edildi. Federal hükümetin kapanmasının kredi notu için olumsuz olacağı belirtildi.

Japonya’da Nikkei 225 yüzde 0,69 kayıpla Pazartesi günkü kazanımlarını tersine çevirirken, Topix de yüzde 0,23 kayıp yaşadı. Ülkenin hizmet sektörü toptan enflasyonu yıllık yüzde 2,1 artış göstererek Eylül 2022’den bu yana en hızlı artış oranını yakaladı.

Güney Koreli Kospi Asya’da kayıplara öncülük ederek yüzde 1,13 düşüşle işlem görürken, Kosdaq yüzde 0,52 düştü.

Avustralya’da S&P/ASX 200 de yatırımcıların Çarşamba günkü temel tüketici fiyatları endeksi okumasına odaklanmasıyla yüzde 0,42 kayıp yaşadı.

Hong Kong’un Hang Seng endeksi yüzde 0,88 oranında düşerken, Çin anakarası piyasaları marjinal bir yükseliş kaydetti ve CSI 300 yüzde 0,17 arttı.

Kaynak: Bloomberg HT