Asya Borsaları – (16.03.2023)

Asya borsaları bankacılık endişeleriyle düşüşte

Asya-Pasifik piyasaları Perşembe günü düştü, ancak Credit Suisse çevresindeki kargaşanın bölgedeki bankacılık endişelerine eklenmesiyle işlem günü devam ederken kayıpları büyük ölçüde azalttı.

Credit Suisse’in hisseleri, üst düzey yatırımcısının daha fazla yardımı reddetmesinin ardından Çarşamba günü art arda ikinci gününde tüm zamanların en düşük seviyesine geriledi.

Hong Kong’un Hang Seng endeksi yüzde 1,73 düşerek bölgedeki kayıplara öncülük etti ve Hang Seng Tech endeksi Perşembe günü yüzde 1,57 düştü.

Avustralya’da S&P/ASX 200, madenciler ve bankacılık sektörü yüzde 1,52 düştü. Yatırımcılar ayrıca işsizlik rakamlarını değerlendirecek.

Japonya’da Topix, ülkenin Şubat ayı ticaret verilerinin beklenenden düşük gelmesiyle Perşembe sabahı yüzde 1,35 düştü. Nikkei 225 yüzde 1,05 düştü.

Trendi tersine çeviren Güney Kore oldu, Kospi marjinal bir şekilde yükselirken, Kosdaq da yüzde 0,53 yükseldi.

ABD’de bir gecede, ana endeksler büyük ölçüde düşüşle kapandı, Dow Jones Endüstriyel Ortalama yüzde 0,9 ve S&P 500 yüzde 0,7 düştü. Nasdaq Composite yüzde 0,05 yükselerek küçük bir kazanç elde etti.

Credit Suisse çevresindeki gelişmelerin ardından İsviçre frangı dalgalanmaya devam etti ve en son, İsviçre Ulusal Bankası’ndan yaklaşık 54 milyar dolar borç aldığını açıklamasının ardından ABD doları karşısında yüzde 0,17 güçlendi.

Kaynak: Bloomberg HT

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!