Asya Borsaları – (14.03.2023)

Asya borsaları SVB endişeleriyle düşüşte

Asya-Pasifik piyasaları, yatırımcıların Silikon Vadisi Bank da dahil olmak üzere ABD’deki iflas etmiş bankalar ile boğuşurken, Wall Street’te bir gecede görülen sert kayıpların ardından salı günü dalgalı bir seansta geriledi.

Japonya’da Topix yüzde 2,34 kayıpla önde gitti ve Softbank Group hisseleri yüzde 3,5’e varan düşüş gösterdi. Asya’nın sabah ticaretinde geçen yıl Ekim ayından bu yana en düşük noktasına inen Nikkei 225 yüzde 1,91 değer kaybetti.

Güney Kore’nin Kospi’si de yaklaşık yüzde 2 düştü ve Kosdaq yüzde 2,74 düştü. Avustralya’da S&P/ASX 200, büyük ölçüde bankacılık sektöründeki kayıpların öncülüğünde yüzde 1,5 düştü. Ekonominin Tüketici Güveni de tarihi düşük seviyelere yakın kaldı.

Hong Kong’un Hang Seng endeksi yüzde 1,73 düşerken, Hang Seng Tech endeksi yaklaşık yüzde 2 düştü. Anakara Çin’de, Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 1,04 ve Shenzhen Bileşen Endeksi yüzde 1,75 düştü.

Yatırımcılar, Salı günü açıklanacak olan Şubat ayı ABD tüketici fiyat endeksini de yakından takip edecekler.

Kaynak: Bloomberg HT

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!