Aselsan Hisse Yorumu / İnfo Yatırım – (13.04.2020)

Yatırım Teması

Hisse Kodu ASELS
Fiyat (TL) 25,10
Hedef Fiyat (TL) 35,64
Getiri Potansiyeli %42

Jeopolitik risklerin sürekli yüksek seyri ve savunma sanayiinde yerlileşme politikaları Aselsan’ın iş hacminin makro ekonomik ortamdan minimum derecede etkilenmesini sağlıyor. Salgın da aynı şekilde savunma siparişlerini pek yavaşlatmış değil. Ayrıca şirketin uzun vadeli sözleşmeler ile çalışması ve 2019 yıl sonu itibariyle 9,7 milyar dolarlık bekleyen iş yükünün olması şirketi bu dönemde defansif bir iş modeliyle öne çıkartıyor. Şirket Covid19 sebebiyle bir tedarik sıkıntısı yaşanmayacağını da dile getirmişti. Halihazırda sağlık tarafında da araştırma ve geliştirme faaliyeti gösteren şirketin pandemi süreciyle birlikte bu tarafta ağırlığını artırmasını ve önümüzdeki yıllarda sağlık sektöründen de gelir elde etmesini bekliyoruz.

2019 yılında şirket üzerindeki en büyük baskı alacak tahsilatında yaşanan problemlerdi ancak son çeyrek itibariyle şirketin yılı net nakit pozisyon ile kapattığını gördük. 2020 yılının ilk yarısında da benzer bir tahsilat problemi yaşanabileceğini düşünsek de yılın ikinci yarısında bu durumun düzelmesini öngörüyoruz. Aselsan’ın gelirlerinin %78 oranında dövizden oluşmasına karşın giderlerinin %35’inin döviz cinsi olması Türk Lirası’nın değer kaybına karşı şirketin korunaklı olmasını sağlıyor.

Şirketin 2020 yılında 18,8 milyar TL ciro, 4 milyar TL FAVÖK ve 4,5 milyar TL net kâr elde etmesini bekliyoruz. 2020 kâr beklentimize göre 6,36 F/K oranı ile tarihi ortalamalarının altında işlem gören Aselsan’ı %42 yükseliş potansiyeli ile 35,64 TL 12 ay vadeli hedef fiyat ile model portföyümüze alıyoruz.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN