Aselsan Hisse Yorumu / Finans Yatırım – (04.11.2016)

Aselsan Hisse Yorumu

Araştırma Raporu – Aselsan – Endeks Üzeri Getiri’ye yükseltiyoruz

Aselsan için hedef fiyatımızı hisse başına TL10.50’den TL11.80’e, tavsiyemizi de “Endekse Paralel Getiri” den “Endeks Üzeri Getiri” ye yükseltiyoruz. Bunun sebepleri olarak artan proje yükünü, yeni büyük kontrat beklentileri ve artan ciro büyüme tahminlerimizi sıralayabiliriz. Dört yıl boyunca büyüme göstermeyen şirketin proje yükü bu yılın ilk yarısında 1.8 milyar dolar yeni kontrat alımıyla beraber 5.8 milyar dolara yükseldi. Muhafazakar tahminlerle bile şirketin proje yükünün 2017 sonunda 6.8 milyar dolara yükselmesini bekliyoruz. Artan proje yüküyle birlikte şirketinin ciro artış hızının da önümüzdeki seneden itibaren yükselmesini bekliyoruz. Şirketin yabancı para bazlı gelirleri ve kuvvetli bilançosu da diğer pozitif noktalar. Şirket şu anda 13.5x F/K ile işlem görmekte olup, benzer yabancı şirketlere göre %13 iskontoludur.

Dört yılın ardından proje yükünde artış: Aselsan’ın proje yükü son dört yılda 4 milyar dolar civarında sıkışmışken, bu senenin ilk yarısında alınan 1.8 milyar dolarlık yeni proje ile 5.8 milyar dolara yükseldi.

Yeni büyük kontratlar proje yükünü daha da artırabilir: Önümüzdeki çeyreklerde gelebilecek yeni büyük kontratlar ile şirketin proje yükünün daha da büyüyebileceğini düşünüyoruz. Bu muhtemel projeler arasında i) Hava savunma modernizasyonu (800 milyon – 1 milyar dolar), ii) Altay tank seri üretimi (250 tank için 750 milyon dolar) ve iii) 4 adet Milgem (gemi başına 100 milyon Euro). Bu proje ajandası ile şirketin proje yükünün 2017 sonunda 6.8 milyar dolara ulaşacağını düşünüyoruz. 2017 sonrasında ise hükümetin artan savunma harcamaları ve millileştirme hedefi sayesinde şirketin proje yükünün yüksek seviyelerde kalmasını bekliyoruz.

Cazip değerleme: Bu sene alınan büyük kontratlara rağmen Aselsan hissesi sene başından bugüne kadar BIST-100 endeksinin üzerinde bir getiri sağlayamadı ve şirketin piyasa değeri/proje yükü oranı cazip bir seviye olan 0.52’ye geriledi (son 3 yıl ortalaması 0.60). Şirket 2017 tahminlerimize göre 11.6x FD/FAVÖK ve 13.5x F/K ile işlem görmekte olup, son iki yıl ortalamasına göre %9 iskontoludur.

Raporun tamamı için tıklayın.

Detaylı İngilizce rapor için tıklayınız.

TÜM HİSSE YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!