ASELS: Fed’in faiz artışları iması olursa piyasalar şok olur

Vadeli işlem piyasaları şimdi Haziran 12’de sona eren Fed’in politika toplantısında 25 baz puanlık bir faiz indirim olasılığını %61 olarak görüyor, bu da referans faiz oranlarını %5 ila %5.25 aralığına getirecek.

ABD ekonomisindeki devam eden büyüme, yatırımcıların daha çekici değerlemeler arayışında olması nedeniyle piyasa rallisinin son zamanlarda döngüsel sektörlere ve küçük şirket hisselerine doğru genişlemesini sürdürecektir.

Fed, faiz artışlarının geri döndüğünü ima etmek zorunda kalırsa, bu yatırımcılar için bir şok olur ve tüm varlıklar için gerçek bir sorun olur.

Gelecek haftaki ekonomik okumalar, ISM imalat verileri, ISM hizmetleri ve yakından izlenen tarım dışı istihdam raporu da dahil olmak üzere, Reuters tarafından ankete katılan ekonomistlerin Mart ayında 198,000 iş artışı bekledikleri.

Piyasanın rallisinin, Fed’in potansiyel bir faiz indirimine yaklaşırken yavaşlamaya başlaması sürpriz olmamalı, dedi. 1989’dan bu yana, S&P 500’ün bir döngünün son faiz artışından ilk faiz indirimine kadar ortalama %15.5 kazandığı ancak ilk faiz indiriminden sonraki altı ayda ortalama %5.4 kazandığı belirtildi.

Dolar Endeksi‘nin ekonomik takvimle entegrasyonu, yatırımcıların bilinçli kararlar almalarına önemli katkı sağlar çünkü bu, önemli ekonomik olayların ve göstergelerin zamanlamasını belirlemek ve doların diğer majör para birimleri karşısındaki performansını dikkatle değerlendirmek için sıkça kullanılan kaynaklardır. Ayrıca, risk yönetimi açısından da yatırımcılar için büyük önem taşırlar.

Grafik TradingView’den

ASELS, Aselsan’a baktığımızda 56.10 seviyesine tekrar geldiğini ve 51.80 seviyesinden güçlü bir half trend osilatörü ile dönüş yaptığını görmekteyiz.

59.15 kesişimi önem arz ediyordu. Bu sebeple bu seviyenin üstüne gitmesi ve hacimle destek olup artmış bir fiyatını tekrar denemesi sonrasında 70’lere kadar direnç seviyesine ulaşması önem arz etmektedir.

Sonuç itibariyle, yine de, ilk çeyrekteki güçlü momentumun genellikle takip eden çeyreğe taşındığı belirtildi. S&P 500’ün ilk çeyrekte toplam getirisinin %10 veya daha fazla olduğu 11 kezden, pazarın ikinci çeyrekte ilerlediği 9 kez oldu ve ortalama kazanç %6.2 olarak gerçekleşti. Piyasanın yavaşlamasının olasılığı, aynı zamanda, şirket kazançlarına da büyük ölçüde bağlı olacaktır.

Okan Özdemir