ARKK (Ark İnovasyon): Katma değerli üretim döngüsü

ARK İnovasyon (ARKK): İnovasyon algısı ve piyasa döngüsü

Eylül yazımızdan bu yana ARKK kısa vadeli ve hesaplanabilir model hareket içinde U formasyonu yaparak “algı yönetimi” konusunda ders vermeye devam ediyor. Geleceği satın alma konusunda bilgi çağının üstel gücünü sadece “durum fotoğrafı” vermek içinde arayan bir “acayip dönüşüm” içindeyiz. Çağın bir sonraki döngüsü “çıkarım üretme”, “reçete üretme” üzerine oluyorken bunun sebebini dahi anlamakta zorlanıyoruz. Yığınla bilgi üretilirken “faydalı olanı” ayıklamak ve katma değerli üretime çeviren döngü içinde ARKK özel bir yere sahiptir. Dip avcısı olmak yerine gerçek anlamda J eğrisi oluşturacak varlıkları tercih etmektedir. Göbeklitepe’den bu yana olan inovasyondu ve olmaya da devam edecektir. Dolayısıyla döngüler bu anlamda değerlendirilmelidir.

Tepkiler geçmişin öğretisini içerir

ARK İnovasyon sepeti için geçerli olduğu da şüphesizdir: inovasyon hisseleri, geçmiş hatalardan (düşüşlerden) dersler çıkararak yeni keşifler içine girmektedir. Bunların bir kısmı bilançoya gelir ve devlete vergi olarak gitmektedir. Tüm ekosistemi besleyen bir çevrim daha bu şekilde oluşmaktadır.

Eylül yazımızdan bu yana haftalar geçerken aslında kural tabanlı çalışan piyasa gözlüğümüzde yeni pencereye adapte olarak hesaplamalarını yeniden yapmaktadır. Temel olarak getiri eğrisinin ne yöne büküleceğini hesaplayan piyasa gözlüğünden bahsetmekteyiz. Eğrinin bükülmesi bir hesap işi olduğuna göre, olasılıkları üzerinden gitmeye gerek yoktur. Bu modelin çalışma doğasından gelmektedir.

Peki daha fazlasını bu gözlükten isteyebilir miyiz? Yani bize, ralli hareketini zamana yayılan yumuşak hareketten ayıracak hesaplamayı gösterebilir mi? Bunu bir müzik sisteminde güçlendirici (amplifikatör) ile açıklayabiliriz: gelen sinyalin gücü kadar amplifikatör (anfi) gücü de çıkış sinyalini belirlemektedir. Bir başka deyişle, piyasanın çıkış performansı olan gelecekteki durumunu belirleyen temel iki parametre söz konusudur.

Geçmiş doğasına göre açıklarsak: eşikten hızlı kopması ortalamaya dönüş şiddetini belirliyor

– son durumda haftalık 66.60  $ seviyesinden geçen eşik değerinden aşırı sapma artınca tepki hızlı oldu

– hızlı olmayabilirdi: ancak 2. temel parametre anfi gücü buna sebep oldu (her finansal varlıkta farklı güç değeri)

– önümüzdeki 40-45 yukarıdaki 2 maddeyi doğrulamakla geçecektir.

Raporlama konusu

Hangi formasyon için amplifikatör gücü daha yüksek olmalıdır?