Antalya Kepez’de konut fiyatları yıllık artışı %12

Antalya’da, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre yabancıya konut satışında 2017 yılının ilk 9 ay rakamlarının toplamı dikkate alındığında, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 15 oranında artış yaşandı.

Yabancı yatırımcıya konut satışında İstanbul’un ardından ikinci sırada yer alan Antalya, Kepez’de yaşanacak kentsel dönüşümle birlikte konut piyasasında canlılığın artması tahmin ediliyor. Turizm ekonomisi yüksek şehirler arasında ilk sıralarda yer alan Antalya’da kentsel dönüşüm denildiğinde akla ilk gelen ilçe Kepez oluyor.

Kepez, bugün gayrimenkul geliştiricilerinin de ilgi odağı durumunda. Kepez’de hayata geçirilen ve yapılması planlanan yeni konut projelerinde yerli yatırımcının yanı sıra yabancı yatırımcılardan da talep görmesi beklentisi söz konusu.

Kepez’de kentsel dönüşüm atağı sürüyor

Kepez İlçesinde Vakıf arazisinde evi olan binlerce kişinin tapu problemini çözecek olan, Cumhuriyet tarihinin en büyük “‘takas” işlemi tamamlandı. Vakıf parsellerinde gecekondusu olan hak sahiplerine, 30 yıldan fazla bekledikleri tapuları 2018 yılında verilecek.

Kepez Belediyesi’nde yer alan Kasım 2017 tarihli bilgilere göre, üzerinde yoğun gecekondulaşma olan vakıf arazileri, resmen Hazineye devredilmiş oldu. Kepez’de 23 milyon TL’lik Vakıflar arazisi, takas yoluyla artık Hazine arazisi haline geldi. Hazine arazisi haline gelen Vakıf mülkleri, protokol kapsamında Kepez belediyesine devredilecek. Belediyeye devredilecek olan hazine parsellerini, gecekondu yasası uyarınca hak sahiplerine, meclis kararı ve encümen marifetiyle belli bir ücret ve taksit imkânı karşılığında tahsis edilecek. Takas, ticari alanda kalan Vakıf parsellerini kapsamıyor. Ticari kısımda kalan Vakıf parsellerinin takasla tapu problemini çözümünü kapsayan çalışma ise devam ediyor.

Kepez’de konut metrekare fiyatı 1.526 TL

Zingat.com Bölge Raporu verilerine göre, Antalya’nın Kepez ilçesinde satılık konut piyasasında son bir yılda satılık konut fiyatları yüzde 1.49 artış gösterdi. Kepez ilçesinde ortalama konut metrekare fiyatları 1.526 TL olurken, geri dönüş süresi 17 yıl olarak hesaplanıyor.

Buna göre, 2017 yılı emlak endeksi ve bölge raporunda Kepez ilçesinde satın alınan 100 metrekarelik bir konutun ortalama fiyatı 114 bin 434 TL ile 190 bin 700 TL arasında oldu.

Son bir yılda Antalya’da konut satış fiyatı artışı yüzde 11 olarak gerçekleşirken, Kepez’deki konut satış fiyatı artışı yüzde 12 oldu.

Kaynak : www.zingat.com

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN