Çanakkale’de konut fiyatları son iki yılda yüzde 41 arttı!

Geçtiğimiz aylarda temelleri atılan ve Çanakkale’nin Lapseki ile Gelibolu ilçelerini birbirine bağlayacak olan Çanakkale 1915 Köprüsü konut fiyatlarında da etkisini gösterdi.

1915 Çanakkale Köprüsü,  tamamlandığında ayak açıklığı açısından “Dünyanın en uzun köprüsü” olma unvanına kavuşacak. Lapseki ile Gelibolu ilçeleri arasına inşa edilecek olan asma köprü, üç geliş ve üç gidiş olmak üzere toplam altı şeritten oluşacak.

Çanakkale Boğazı’nın ilk asma köprüsü bölgede emlak fiyatlarını da artırdı. Köprü için atılan adımlarla birlikte şehirdeki emlak piyasasında da hareketlilik yaşanmaya başladı. Öğrenci şehri olan ve bu sebeple emlak fiyatlarının yüksek olduğu Çanakkale’de son gelişmelerle birlikte artıştaki yükseliş de dikkat çekiyor. Peki son iki yılda Çanakkale ve ilçelerinde satılık konut fiyatları ne kadar arttı? Konut metrekare fiyatları ne kadar? İşte Zingat.com Bölge Raporu verilerine göre Çanakkale’de yükselişe geçen konut fiyatları…

Metrekare fiyatları 2 bin TL’den başlıyor

Zingat.com verilerine göre 2015 Eylül ile 2017 Eylül yılları arasında Çanakkale şehir genelinde satılık konut fiyatları yüzde 41 arttı. Şehirde ortalama konut metrekare fiyatları 2 bin 311 TL olurken, konut yatırım geri dönüş süresi 20 yıl oldu. Bölgede satılık konut ortalama fiyatları 173 bin 310 TL ile 288 bin 900 TL arasında değişiyor. Çanakkale’nin genelinde görülen bu artış bölgenin ilçelerini de etkiliyor. Çanakkale’nin en büyük ilçesi olan Biga’da son iki yılda satılık konut fiyatları yüzde 33 artarken, konut metrekare fiyatları 1.544 TL oldu. Konut yatırım geri dönüş süresi 20 yıl olan Biga’da satılık konut fiyatları 115 bin 787 TL ile 193 bin 000 TL aralığında gerçekleşiyor.

Gelibolu’da emlak fiyatlarına köprü dopingi!

1915 Çanakkale Köprüsü’nün bir ayağının bulunacağı Gelibolu’da ise son iki yılda satılık konut fiyatları yüzde 39 arttı. Bölgede ortalama konut metrekare fiyatları 1.417 TL olurken, konut yatırım geri dönüş süresi ise 20 yıl. Gelibolu’da satılık daire fiyatları ise 106 bin 244 TL ile 177 bin 100 TL aralığında yer alıyor.  Çanakkale’nin Merkez ilçesine bakıldığında ise son iki yılda satılık konut fiyatlarının yüzde 41 arttığı görülüyor. Bölgede ortalama konut metrekare fiyatları 2 bin 311 TL olurken, konut yatırım geri dönüş süresi 20 yıl olarak hesaplanıyor. Bölgede satılık konut fiyatları ise 173 bin 310 TL ile 288 bin 900 TL arasında değişiyor.

Kaynak : www.zingat.com

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN