Anadolu Efes Hisse Yorumu / Tacirler Yatırım – (23.08.2017)

Anadolu Efes Hisse Yorumu

Tavsiye: AL
Hedef fiyat 26TL
Getiri potansiyeli 21%

Tavsiyemizi AL’a revize ediyoruz

Anadolu Efes için tavsiyemizi “AL”a yükseltirken, hedef fiyat tahminimizi 26 TL’ye (önceki 23 TL) yükseltiyoruz. Anadolu Efes yılbaşından bu yana BIST 100 endeksinin %11 altında performans gösterdi ve 9,9x 2018T FD/FAVÖK sadece-bira operasyonlarını kapsayan rasyosuyla yabancı çarpanlara ve 3 yıllık ortalamasına göre %20 iskontolu işlem görmektedir. Türkiye bira faaliyetlerinde devam eden daralma son zamanda Anadolu Efes açısından önemli bir endişe kaynağı oldu. Ancak 3Ç17’de özellikle Türkiye bira ve Coca-Cola İçecek’te beklenen iyileşmenin etkisiyle konsolide bazda Anadolu Efes’te yıllık ciro ve karlılık büyüme oranında artış öngörüyoruz. AB InBev ve Anadolu Efes Rusya ve Ukrayna faaliyetlerinin birleşmesinin olumlu etkilerini henüz modelimize dahil etmesek de birleşmeden doğabilecek sinerjinin Anadolu Efes’te uzun vadede değer artışına katkı sağlayacağını düşünüyoruz.

ABI- Efes Birleşmesi değer yaratımı için fırsat sunuyor – Rusya bira pazarında yıllar itibariyle hacim ve karlılıktaki süregelen daralmanın sonucunda konsolidasyonun kaçınılmaz olduğunu düşünüyoruz. 2012-2016 döneminde EBI’in (yurtdışı bira) VFÖK/hektolitre rasyosu %60 düşüşle 3 dolara geriledi. Bu nedenle Anadolu Efes ve AB InBev’in Rusya ve Ukrayna faaliyetlerinin birleşmesinin değer yaratımı açısından önemli olduğunu düşünüyoruz. AB InBev ve Efes’in Rusya’da hacim/ciro olarak toplam Pazar payı %27 seviyesindeyken, Baltika- Carlsberg’in payı %31’dir. Carlsberg’in Rusya’yı kapsayan Doğu Avrupa faaliyetleri ve EBI’da gerçekleşen marjlardaki önemli farklılık nedeniyle birleşme sonrası Rusya’da sinerji yaratımı konusunda fırsat oluşabileceğini düşünüyoruz. Genişleyen ürün yalpazesi, güçlenen pazar konumu ve büyüyen hacimle alımlarda yaratılabilecek maliyet avantajı marjdaki iyileşmeyi destekleyecektir. Ayrıca Rusya bira pazarının 1,5 litre üzeri PET şişeye uygulanan yasağın ardından 1Y17’deki daralması sonrası dibi gördüğünü düşünüyor ve 2018’de Rusya’da gerçekleşecek FIFA dünya kupasının talebe olumlu katkı sağlayacağını öngörüyoruz. Anadolu Efes’te birleşme sonrası 2019’da 30 milyon dolar seviyesinde tahmini sinerji gerçekleşmesi hedef fiyatımızı %11 yükseltebilir.

2017 ve 2018 tahminlerini hafif aşağı revize ediyoruz – Beklentilerin altında gerçekleşen 1Y17 sonuçları ve yönetimin yıl sonu hacim büyümesi tahmininde yukarı ve FAVÖK marjı tahmininde yaptığı aşağı revizyon sonrası tahminlerimizi gözden geçirdik. Rusya’da modern kanalda gerçekleşen hacim artışları ve Ruble’nin dolara karşı güçlenmesinin etkisiyle 2017 EBI ciro tahminimizi yükselttik. Türkiye birada ise 1Y17’de hacimlerde görülen zayıflığın ardından yıl sonu ciro beklentimizi aşağı revize ettik. Ancak alkolsüz içecek kategorisindeki beklenen büyümenin katkısıyla konsolide bazda ciro ve FAVÖK beklentilerimizi koruyoruz.

Raporun tamamı için tıklayın.