Anadolu Efes 2018 / 9 Aylık Bilanço Analizi / Garanti Yatırım – (07.11.2018)

Anadolu Efes 2018 / 3. Çeyrek Bilanço Analizi

Mevcut Hisse Fiyatı: 20.00 TL
Hedef Hisse Fiyatı: 25.20TL
Potansiyel Getiri: %26

3Ç18 Finansal Sonuçlar – Nötr

Ø Anadolu Efes 3Ç18 finansal sonuçlarında, güçlü operasyonel performansa rağmen, kur farkı zararının etkisiyle beklentilerden olumsuz 36mn TL net zarar açıkladı.
Ø Anadolu Efes’in satış büyümesi %60 seviyesinde gerçekleşirken, FVAÖK marjı CCİ operasyonlarının olumlu etkisiyle beklentilerin üzerinde %18.3 seviyesinde gerçekleşmiştir. Bugün hisse etkisinin nötr olmasını bekliyoruz.

Yurtiçinde %6.7, yurtdışında %1.1 hacim artışı
Ø Türkiye’de 3Ç18’de bira operasyonlarının satış hacmi %6.7 oranında artarken, EBI tarafında ise satış hacmi %1.1 seviyesinde yükselmiştir.
Ø Anadolu Efes’in Türkiye satış gelirleri fiyat artışlarının etkisiyle %26.6 oranında artarken, yurtdışı operasyonları, olumlu kur ve fiyat artışlarının etkisiyle %50.4 oranında büyüme kaydetmiştir.
Ø Konsolide bira satış hacimleri %2.1 oranında artarken, fiyat artışları ve olumlu kur etkisiyle konsolide bira satış gelirleri %44.2 oranında artış kaydetmiştir. Anadolu Efes’in CCİ dahil konsolide hacimlerine baktığımızda ise yıllık bazda %2.7 artış ve satışlarda da %38.8 oranında büyüme kaydetmiştir.

CCİ operasyonlarının etkisiyle %18.3 FVAÖK marjı
Ø Türkiye operasyonlarının brüt kar marjı maliyet artışlarının etkisiyle yıllık bazda 4puan daralırken, FVAÖK marjı etkin maliyet yönetimiyle 1.1 puan artarak %30.1 seviyesinde gerçekleşmiştir.
Ø EBI operasyonlarında ise brüt marjı 1.6puan daralırken; FVAÖK marjı ise 5.1 puan daralarak %11.3 seviyesinde gerçekleşmiştir.
Ø Konsolide FVAÖK marj artışında CCİ operasyonlarındaki yıllık bazda 2.7 puanlık artış etkili olmuştur.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

Raporun tamamı için tıklayın.

Önemli Uyarı: Paraborsa.Net, özel izni olmadan hiç bir kurumun günlük bülten, portföy önerisi veya herhangi bir araştırma raporunu kendi sunucularında barındırmamaktadır. Sadece kurumların ilgili sayfasına yönlendirmektedir. Dolayısıyla çalışmayan linklerden ve yönlendirilen sayfalardaki içerikten ilgili kurum sorumludur.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin