Altında yeni senaryolar

Utku Altunöz – 31.03.2016

Değerli takipçilerim. Uzun bir aranın ardından sizlere son zamanların en revaçta yatırım araçlarından biri olan altın için muhtemel senaryoları irdelemek istiyorum. Çok değil bundan birkaç ay önce söylediğimiz değerlere altın hızla ulaşmış vaziyette. Özellikle yurt içi ve yurt dışında gelişen siyasi gelişmelerin de etkisiyle hızlı bir yüzkeliş trendine giren zor zamanların güvenli limanı altın,  Altın fiyatları Fed Başkanı Janet Yellen’in açıklamaları sonrası 1,243 dolara kadar çıktıktan sonra yeniden 1,230 dolara geriledi. Dikkat edilecek  olursa Yellen tarafından dolara talebin azalacağı bir açıklama yapıldığında yatırımcı bu durumu altın ile ikame etmektedir. Özellikle  Çin borsalarındaki çalkantının yarattığı panik ortamı da altına olan talebi artırmış vaziyette.

Peki bundan sonra ne olur? Altın almalı mıyım?

Mart tarihinde tavan yaparak Cumhuriyet Tarihi’nin en yüksek fiyatlarına ulaştı.28 Mart tarihine gelindiğinde Altın fiyatları  son bir ayın en düşük seviyelerini gördü. Spot altının ons fiyatı yüzde 0.5 düşerek 1,209.85 dolardan işlem görürken, seansın erken saatlerinde 1,208.90 dolara kadar gerileyen fiyatlar oldukça vlatil bir seyir seyretti. Değerli takipçilerim altın sürekli artış trendi gösteren bir enstrüman değildir. Alım fiyatınız ile satım fiyatınız arasında önemli bir marj var ise bunu bir satım fırsatı olarak görmelisiniz. Özellikle çeyrek altının fiyatı 200 liraya çıktığı dönem, altın için güzel bir satış fırsatıydı ve ellerinden altını olan takipçilerim bu fiyatı bir kâr realizasyonu stratejisine dönüştürebilirler.

Bu sıra özellikle Rusya-ABD nin uzlaşmacı politikalar izlemesi, siyasi belirsizliklerin azalması ile düşüş trendine giren altın için bir alım fırsatı oluşturulabilir. Yaz aylarının geliyor olması ve düğün vb. Etkinlikler nedeniyle iç piyasada ayrıca altına olacak talepte bir artış olacağı düşünüldüğünde alım yapmak mantıklı olabilecektir. Bununla birlikte önümüzdeki günlerde olası belirsizlikler ve Yellen’den gelecek açıklamalara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bol kazançlı günler dilerim…

Doç. Dr. Utku Altunöz

E-mail: utkual@hotmail.com

https://twitter.com/utkualtunoz

Finkafe'de Paylaş