Para & Borsa

Altında yeni senaryolar

Utku Altunöz – 31.03.2016

Değerli takipçilerim. Uzun bir aranın ardından sizlere son zamanların en revaçta yatırım araçlarından biri olan altın için muhtemel senaryoları irdelemek istiyorum. Çok değil bundan birkaç ay önce söylediğimiz değerlere altın hızla ulaşmış vaziyette. Özellikle yurt içi ve yurt dışında gelişen siyasi gelişmelerin de etkisiyle hızlı bir yüzkeliş trendine giren zor zamanların güvenli limanı altın,  Altın fiyatları Fed Başkanı Janet Yellen’in açıklamaları sonrası 1,243 dolara kadar çıktıktan sonra yeniden 1,230 dolara geriledi. Dikkat edilecek  olursa Yellen tarafından dolara talebin azalacağı bir açıklama yapıldığında yatırımcı bu durumu altın ile ikame etmektedir. Özellikle  Çin borsalarındaki çalkantının yarattığı panik ortamı da altına olan talebi artırmış vaziyette.

Peki bundan sonra ne olur? Altın almalı mıyım?

Mart tarihinde tavan yaparak Cumhuriyet Tarihi’nin en yüksek fiyatlarına ulaştı.28 Mart tarihine gelindiğinde Altın fiyatları  son bir ayın en düşük seviyelerini gördü. Spot altının ons fiyatı yüzde 0.5 düşerek 1,209.85 dolardan işlem görürken, seansın erken saatlerinde 1,208.90 dolara kadar gerileyen fiyatlar oldukça vlatil bir seyir seyretti. Değerli takipçilerim altın sürekli artış trendi gösteren bir enstrüman değildir. Alım fiyatınız ile satım fiyatınız arasında önemli bir marj var ise bunu bir satım fırsatı olarak görmelisiniz. Özellikle çeyrek altının fiyatı 200 liraya çıktığı dönem, altın için güzel bir satış fırsatıydı ve ellerinden altını olan takipçilerim bu fiyatı bir kâr realizasyonu stratejisine dönüştürebilirler.

Bu sıra özellikle Rusya-ABD nin uzlaşmacı politikalar izlemesi, siyasi belirsizliklerin azalması ile düşüş trendine giren altın için bir alım fırsatı oluşturulabilir. Yaz aylarının geliyor olması ve düğün vb. Etkinlikler nedeniyle iç piyasada ayrıca altına olacak talepte bir artış olacağı düşünüldüğünde alım yapmak mantıklı olabilecektir. Bununla birlikte önümüzdeki günlerde olası belirsizlikler ve Yellen’den gelecek açıklamalara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bol kazançlı günler dilerim…

Doç. Dr. Utku Altunöz

E-mail: utkual@hotmail.com

https://twitter.com/utkualtunoz


İlgili aramalar:

  • altın uzman yorumları bugün
  • altin artarmi düşermi
  • Altın düşermi yorumlar
  • altın senaryoları
Yasal Uyarı: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. BİST isim ve logosu `Koruma Marka Belgesi` altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST`a ait olup, tekrar yayımlanamaz.
Copyright © 2010 - 2017 Para & Borsa
dpx