Albaraka Türk 2012/2. Çeyrek Bilanço Analizi / Oyak Yatırım

Albaraka Türk beklentilerin 2. Çeyrekte 47 milyon TL ile beklentilerin üzerinde kar açıkladı.

Marj artışı 8 baz puan ile beklentiler dahilinde gerçekleşti. DTH ve yabancı para fonlamaya paralel kredi büyümesi ağırlıklı döviz olarak gerçekleşti. Sene başından itibaren lira ve döviz Kredi büyümesi %9.4 ve %27.5 oldu. Diğer taraftan geçen çeyreğe paralel ücret komisyon gelirini olumlu buluyoruz. Düşen faiz ortamı ilk etapta katılım bankalarına yarar sağladığını görüyoruz. Getirisi yüksek kalan bankalara mevduat girişinde artış beklemek yanlış olmaz ve bu mevduat daha çok TL olarak gerçekleşecektir.

Varlık kalitesi iyi gidiyor. Tahsilatlar yavaş olsa da, takibe düşen krediler çok sınırlı olduğundan karşılıkların kredilere oranı son senelerin en düşük rakamı olan %0.74 olarak gerçekleşti.

Faaliyet gidenlerinde artış dikkat çekiyor. Diğer taraftan faaliyet giderleri artışı beklentilerimizin çok üzerinde geldi. İlk yarı itibariyle senelik %39 faaliyet gideri artışının ölümüzdeki dönemde azalsa da personele ödenen ikramiyelerin reeskont edilmesinden dolayı devam edecek. Artan giderlerden dolayı gelir-gider ve ücret-gider rasyoları %54.1 ve %32.8 olarak gerçekleşti.

Sermaye yeterlilik. Diğer taraftan sermaye yeterlilik rasyosu hafif artarak %12.4 olarak gerçekleşti. Basel II etkisi pozitif olacak banka, önümüzdeki dönem Hazine tarafından ihraç edilecek Şukuk’lara yatırım yaparak SYR’sunu korumaya çalışacak. İlerideki dönemde Sermaye Benzeri krediler, bedelli sermaye artırımından daha öncelikli bir seçenek olarak gözüküyor.

Çeyreksel sermaye getirisi %17.5 olarak gerçekleşti. 2012 kar beklentimizi korurken, hedef fiyatını gider artışına bağlı olarak 1.46 Lira’dan 1.42’ye çekiyoruz. 2013E 5.2x F/K ve 0.7x F/DD işlem gören hisse için Endeksin Üzerinde Getiri tavsiyemizi koruyoruz.

Rapora ulaşmak için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir