Aksigorta Hisse Analizi

AKGRT:  Algoritmik bazda iyileşme döngüsü

Portföylerin takibindeki hisselerden biri olarak davranışları beklentinin ruhuna uygun mudur? Eğer ki portföylere girecekse daha sakin, dalgalanmaları düşük profil içinde olması gerekmez mi? Elbette strateji çizenlerin ve buna uygun davrananların bakışı farklı olabilir ama temel beklenti riski düşük dönemleri vakitlice erken yakalamak olmalıdır, değil mi? Eğer ki orta/uzun vadede olumlu kriterleri sağlayabiliyorsa eğilimin pozitife kaydığını belirtiyor oluruz.

Hissenin düzenli yükseliş dönemleri sonrası önemli düşüşler gösterdiği son 1 yıl hareketinin anlamlar taşıması gerekir. Buna çalışılmış mıdır? Daha geniş bakışla gidersek: son 5 yıldaki önemli yükseliş ve düşüşleri birkaç kez görmekteyiz. Geçmişteki bu gelişmeler geleceğin hareketlerini belirlemek için belli kurallar dahilinde kullanılıyor. Buna göre modelleme anlayışı kurmak da giderek yaygınlaşıyor, bu iyidir.

Göze çarpan hareketler haftalık ve günlük periyotlarda farklı anlamlar içermektedir. Bu anlamların geleceğe yansımaları farklı olacaktır.

Algoritmik hesaplarda pozitif değer oluşumu pozitif getiri sinyali için değerlidir. Buna göre göze çarpanlar:

  1. Son 5 yıl hesabı: Dönem hesabından çıkan değerlerin, dönem hesabına giren değerlere göre çok düşük kalması hisse getiri beklentisi için olumludur. 5 yıl ölçeğinde kaldığımız sürece getiri beklentisi de uzun vadeye yayılmış olacaktır.
  2. Son 5 yıl hesabı: Son 2,3 yıl döneminde dalgalanmalarla beraber artan performans ve yukarı trend sonucu önemli ortalamaların hızlanmış olduğunu da görüyoruz. Fiyat hareketlerinin ortalamaları yukarı çekmesi mümkün müdür? Bu soruya, 2020 sonrası haftalık hareketlere bakarak yataya yakın seyir beklentisiyle cevap verebiliriz.
  3. Son 1 yıl hesabı: Ortalama 12 işlem günü süren bahar, yaz ve sonbahar algoritmik kırılımlarını görüyoruz. İncelenen dönem içinde ihmal edilebilir oranda kalabilir düşüncesindeyiz. Bu da yaklaşımdır, kurallar işletmenin bir yolu olarak görülebilir.
  4. Son 1 yıl hesabı: Algoritmik değer hesabına giren değerlerin, çıkanların altında kalmıyor olması pozitif getiri beklentisine işarettir. İncelenen dönemin 2. yarısında algoritmik anlamda daha yüksek değerlerin yakalanmış olması da pozitif getiri eğiliminin kuvvetlendiğine işaret olarak görülebilir. Sonucu olarak da seans içi hareketlilik üst seviyeye geçmiş olacaktır.
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN