Adana Çimento Bilanço Analizi / Garanti Yatırım – (03.05.2016)

1Ç16 Finansal Sonuçlar – Nötr

Potansiyel Getiri: 10%

Yüksek iştirak katkısı, operasyonel zayıflık

Adana Çimento 1Ç16’da 37mnTL net kar açıklamıştır. Bu rakam, beklentimiz olan 27mnTL ve konsensüs tahmini olan 29mnTL’nin üzerinde gerçekleşmiştir. Beklentimiz ile açıklanan sonuçlar arasındaki fark, beklenenden yüksek gerçekleşen iştirak gelirleri ve temettü gelirlerinden kaynaklanmıştır. Öte yandan, Akdeniz bölgesinde zorlu hale gelen rekabet koşulları nedeniyle operasyonel görünüm, beklentilerden zayıf
gerçekleşmiştir. İlk bakışta, beklenenden yüksek açıklanan net kar rakamı pozitif algı yaratsa da, marjlarda görülen önemli bozulma güçlü net kar rakamını gölgeleyebilir.

Zorlu bölgesel rekabetin etkisi

1Ç16’da Şirketin açıkladığı 87mnTL’lik net satış rakamı, beklentimiz olan 86mnTL ve konsensüs tahmini olan 90mnTL ile paralel gerçekleşmiştir. Ancak FVAÖK marjı, 1Ç16’da yıllık bazda 9.7 puan daralma kaydederek %22.9’a düşmüştür. FVAÖK marjı beklentimiz %30.8 seviyesinde iken, konsensüs tahmini %29.2 seviyesindeydi. FVAÖK marjında görülen ciddi gerileme, Akdeniz bölgesi çimento fiyatlarındaki düşüşten kaynaklanmaktadır.

Şirket, finansal yatırımlardan yaklaşık 4mnTL gelir elde ederken, iştiraklerden 8mnTL gelir elde edilmiştir. Önemli ölçüdeki bu katkılar, operasyonel zayıflığın getirdiği olumsuz etkinin önüne geçmiştir.

Tahminlerimizi güncelliyoruz

2016 ve 2017 için net kar beklentilerimizi sırasıyla %8 ve %2 azaltırken, Şirketin çarpan değerlemesini güncelledik. Buna göre, ADANA hisseleri için 12 aylık hedef fiyatımız 8.20TL’ye yükselmiştir (önceki: 7.50TL). Hisse için “Endekse Paralel Getiri” (EP) tavsiyemizi koruyoruz.

TÜM BİLANÇO ANALİZLERİ İÇİN TIKLAYIN!