ABD’nin ‘mali savurganlığı’ endişe verici

Bretton Woods, Washington Konsensüsü, Plaza Anlaşması derken, 80 yılda ‘ABD Doları’ bazlı bir dünya ekonomisi kör, topal bu noktaya kadar geldi. 80 yıl boyunca tüm uluslararası ekonomik sistemin doları en ‘itibarlı rezerv para’, en geniş kapsamlı kabul görmüş ödeme aracı olarak benimsemesinin iki temel kuralı vardı. Birincisi ABD’nin asla doları ve dolar bazlı uluslararası ödeme sistemini bir ‘silah’ olarak kullanmaması. İkincisi ABD’nin doların değerini korumak için, arada yalpaladığı dönemler olmuşsa da, ‘mali disiplin’ konusunda gereken özeni göstermesi. Son 10 yıl, ama bilhassa son 5 yıl ABD yönetimi bu iki temel kuralı bütünüyle bir kenara bırakmış durumda.

Birleşmiş Milletler çatısı altında ülkelerin ortak katılımı, konsensüsü ile alınmamış ekonomik ve siyasi yaptırım kararlarını ABD yönetimi tehditle uygulattırmaya çalışıyor ve kendi para birimi doları ve dolar cinsinden uluslararası ödeme sistemini de artan bir tempoda ‘silah’ olarak kullanıyor. Başta, Avrupa Birliği’nin ortak para birimi euro, dolara alternatif bir yeni rezerv para ortaya çıkmamış olmasına rağmen, dünya merkez bankaları rezervlerinde doları tutma oranı belirli bir tempoyla azaltmayı sürdürmekteler. 2000’li yılların öncesinden başlayarak, 2000’li yılların başlarında dünya merkez bankalarının rezervlerinde ABD Dolarının payı yüzde 71-73 düzeyinde idi.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!