ABD Tarımdışı İstihdam: Değerlendirme / İntegral Yatırım – (06.10.2017)

Gün İçi Piyasa Yorumu

Eylül ayına ait ABD Tarımdışı istihdam verisi 80K beklentisine karşın -33K seviyesinde geldi. Raporda İstihdamda bu derece sapma olmasında yaşanan iki büyük kasırgasının etkili olduğu belirtiliyor. Özellikle gıda hizmetleri ve içecek mekânlarında 105K gibi ciddi bir istihdam düşüşü bulunuyor. Bu sektörlerin ortalaması 24K olduğu düşünülürse sapmanın büyük ölçüde bu sektörlerden geldiği görülebilir.

İşsizlik oranı %4.4’den %4.2’ye düşerken, katılım oranında artış görülüyor. İşsizlik konusunda Fed rahat görünüyor zaten.

Revizyonlara baktığımızda Ağustos verisi 156K’dan 169K’ye yukarı yönlü, Temmuz verisi ise 189K’dan 138K seviyesine aşağı yönlü revizeler var. Bu iki revizeden istihdama 38K negatif etki geliyor.

Saatlik ücret artışı ise yıllık bazda %2.5 seviyesinden %2.9 seviyesine yükselmiş durumda. Aylık artış ise %0.3’den %0.5 seviyesine yükseldi. Bu noktada Fed’in izlediği ve yükselmesini arzu ettiği bir nokta. Saatlik ücretlerdeki artış hızı yükselişini sürdürürse işte o zaman enflasyon beklentileri de yükselmeye başlayabilir.

Piyasalar veriyi dolar pozitif olarak algıladı. Çünkü piyasalar istihdamdaki düşüşün doğal afet kaynaklı olduğunu ve gelecek ay bunun aksine agresif bir artış görülebileceğini düşünüyor. Diğer yandan saatlik ücret artışlarındaki ivmelenme ise faiz artırım beklentilerini güçlendiren diğer bir önemli nokta. Bu nedenle veri piyasalarda dolar pozitif olarak fiyatlanıyor.

EURUSD paritesinde 1.17 seviyesinin altında seyirler izleniyor. Paritede 1.1660 kritik bir eşik seviyesi olabilir. 1.1660’ın altına sarkmalarda paritedeki geri çekilme ivmelenebilir. Şimdilik dolar lehine sınırlı bir hareket gözleniyor.

USDTRY paritesinde ise veriş sonrasında 3.6365 seviyesine doğru yükseliş görüldü. Zaten kırılgan bir yapıda olan DolarTL kurunda verinin etkisi de sert oldu. Dolar kurunda şimdilik 3.65 direnci önemini koruyor. Bu seviyelerde satış baskısı görebiliriz ancak ne kadar etkili olacak tahmin etmek zor. Geri çekilmelerde 3.60 kritik destek. 3.60 seviyesi üzerinde seyirler korunduğu sürece dolarda yukarı direnç denemeleri devam edebilir.