ABD Tarım Dışı İstihdam Özel Raporu/ Dinamik Menkul – (04.10.2019)

ABD Tarım Dışı İstihdam Özel Raporu

Küresel piyasaların odağında yer alan ABD Tarım Dışı İstihdam Verisi 4 Ekim Cuma günü TSİ 15:30 da açıklanacak. ABD tarım dışı verisinin tanımını yaparak başlayacak olursak,tarım sektörü dışında kalan son ay içinde ki çalışan insanların sayısında ki değişimin ifade edildiği ve makro ekonomik açıdan önem düzeyi yüksek olan veri beklentilerin üzerinde açıklanırsa dolar lehine pozitif bir etki yaratır.

Fed’in 18 Eylül 2019 tarihinde gerçekleştirdiği toplantıda 25 baz puan faiz indirmesinin ardından ABD ekonomik verilerinin beklentileri karşılayamaması Fed’in önümüzdeki toplantılarda üçüncü bir faiz indirimine gidebilme ihtimallerini arttırdı. Bu gelişmeler hem Fed’in hem de küresel piyasaların yakından takip ettiği ABD tarım dışı istihdam verisinin öneminin daha da artmasına zemin hazırladı. Özellikle Trump ve Fed ‘in faiz konusunda ters düştüğü bu süreçte tarım dışı istihdam verisinin beklentilerin üzerinde gelmesi Fed’in de elini kolaylaştıracaktır. Ağustos ayında ABD tarım dışı istihdam verisi 130 bin kişi ile hem beklentilerin hem de bir önceki seviyenin altında açıklanmıştı. Özellikle 180 bin ile 200 bin arasında açıklanacak tarım dışı istihdam verisinin ülke ekonomisi için olum sinyaller vereceğini vurgulasak da beklentilerin 140 bin kişi olduğunu belirtmekte fayda görüyoruz.

Ekonomik aktiviteyi ölçmede kullanılan diğer bir önemli gösterge olan işsizlik oranı ise %3.7 seviyesinde beklenilmektedir. İşsizlik oranının %3.7 veya altında bir değerde açıklanması dolar lehine fiyatlamaların yaşanmasına zemin hazırlayacakken ülke ekonomisi için pozitif bir etki yaratacaktır.ABD Tarım dışı istihdam verisinin öncü verileri arasında yer alan ADP Özel Sektör Tarım Dışı İstihdam Değişimi beklentilerin altında 135 bin kişi olarak açıklandı. Tam istihdam seviyesine yaklaşan ABD ekonomisi için açıklanan iş gücüne katılım oranları dikkat çekmeye devam etmektedir. Tarım dışı ile yüksek korelasyona sahip olan diğer PMI verilerine baktığımızda ise ISM İmalat Dışı Satın Alma Müdürleri Endeksi 52.6 ile beklentileri karşılayamazken, ISM İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi ise 47.8 ile son 10 yılın en düşük seviyesinde açıklandı.

Ortalama saatlik kazançlar verisi için alt başlık açarak biraz daha detaylı incelemek gerekirse bu verinin artış göstermesi kişisel gelirlerin artmasına neden olur. Kişisel gelirlerde olan artış kişisel tüketimde artışın yaşanmasını tetikler. Bu sebepten dolayı da mallara olan talepte artış ve enflasyon seviyesinde hedeflenen düzeye yaklaşma gerçekleşir. Mallara olan talebin artması arzın artmasını ivmelendireceği için yeni istihdam katılımı artarken işsizlik oranı düşüş gösterir. Bu da doğrudan ekonomik büyümeyi etkileyen en önemli faktörlerin başında gelir.

Ekonomik Büyüme verisinin doğrudan ve dolaylı olarak öncü verileri arsında yer alan ABD Tarım Dışı İstihdam verisi, işsizlik oranı ve son dönemlerin gözde verisi olan Ortalama saatlik Kazançlar verisi hem küresel piyasaların hem de Fed ‘in odağında yer alan en önemli veriler olarak göze çarpmaktadır. Özellikle faiz indiriminin gündeme geldiği bu süreçte enflasyon hedefinin yanı sıra istihdam seviyesinin seyri Fed’in atacağı adımlar öncesinde izleyeceği en önemli konu başlıkları olacaktır.Tarım dışı istihdam verisinin ve ortalama saatlik kazançlar verisinin beklentilerin üzerinde gelmesi ile işsizlik oranında gerileme görülmesi dolar lehine algının artış göstermesine neden olur.

EURUSD

Tarım dışı istihdam beklentilerin üzerinde gelirse 1.0965 ana destek seviyesi altında 1.0930 ve kritik 1.0877 destekleri gündeme gelebilir. Veri beklentilerin altında kalırsa 1.1007 direnç seviyesi üzerinde 1.1028 – 1.1052 ilk dirençler.

ALTIN

Tarım dışı istihdam beklentilerin üzerinde gelirse 1497 ve kritik 1493 destek seviyeleri gündeme gelebilir. Veri beklentilerin altında kalırsa 1518 direnç seviyesi üzerinde 1525 ilk direnç.

USDTRY

Tarım dışı istihdam beklentilerin üzerinde gelirse 5.7680 direnç seviyesi gündeme gelebilir.Bu seviye üzerinde ise 5.9760 direncini takip edeceğiz. Veri beklentilerin altında kalırsa 5.6030 destek seviyesi altında 5.4540 ana desteği karşımıza çıkmaktadır.