ABD istihdam verisi sonrası Fed ve TCMB

Atilla Yeşilada – 05.06.2017

Artık piyasaların öngörülebilir geleceğin ekonomik etkisini bugünün fiyatlarına yansıtmadığı gerçeğini herkesin yüzüne haykırmaktan bıktım. “Efendim, dolar düşüyor, Borsa çıkıyor, Türkiye’de herşey yolunda işte” diyenlere de sadece acıyorum. Bizim finansal piyasaların hareketi ve Türkiye gerçekleri arasında bağlantı en fazla %20, gerisi küresel gelişmeler ve pek de bunlarla bağlantılı olmayan “yatırımcının ruh hali.”

Yatırımcının ruh halini ve piyasalarda fiyatlamayı ise %80 Fed ve AMB’nın öngörülebilir yol haritası belirliyor, gerisini ise dünya ekonomisinin sağlık durumu.

Türkiye artık tamamen dinamizmini yitirmiş, sadece kamu teşvikleri ve suni olarak pompalanan bir kredi furyası ile büyümeyi beceren hasta bir ekonomi. Kredi pazarı darboğaza girdiğinde, ya da sıcak para akımları durduğunda, derhal istop edecek. Türkiye ekonomisi açısından mevduat faizlerini takip etmek çok önemli, çünkü bunlarda artışın sürmesi kredi furyasın sürdürülemeyeceği ve “acı sonun” yaklaştığı anlamına gelir. Bakın, acı son yaklaşıyor.

Devamı için TIKLAYINIZ!