ABD İstihdam Verisi: Değerlendirme / Kasım ayı/ İntegral Yatırım – (07.12.2018)

Gün İçi Piyasa Yorumu

ABD tarımdışı istihdam verisi Kasım ayında beklentilerin altında 155K olarak açıklandı. Piyasa beklentisi 200K geleceği yönündeydi. Bu açıdan bakıldığında rakamsal olarak tarım dışı istihdam verisinin piyasa beklentisinin altında, zayıf kaldığını söylemek mümkün. Bununla birlikte Ekim ayı verisi 250K seviyesinde 237K seviyesine ve eylül ayı 134K’dan 118K’ya aşağı yönde revize edildi. Kasım ayı verisi 12 aylık tarım dışı istihdam ortalamasının altında kalmıştır.

Kasım ayında ayı işsizlik oranı üst üste üçüncü ay için yüzde 3.7 seviyesinde açıklandı. İşsizliklerin sayısında sınırlı bir değişim var. Bununla birlikte yıl boyunca işsizlik oranı ve işsiz sayısı 0.4 puan azalmıştır. Bu noktada Fed’in işsizlik oranı hedeflerine oldukça yakın olduğunu söylemek mümkün. Ayrıca işsizlik oranı 1969 yılı Aralık ayından bu yana en düşük seviyelerde kalmaya devam ediyor.

Saatlik ücretlerin artış hızı yıllık bazda geçen aya paralel olarak yüzde 3.1 seviyesinde geldi. Aylık ücretler yüzde 0.3 olan piyasa beklentisinin altında ancak bir önceki aya paralel olarak yüzde 0.2 seviyesinde geldi. Ortalama saatlik kazançlarda belirgin bir değişiklik yok. 2018 yılı ortalamasına paralel bir veri geldiği söylenebilir. İşgücüne katılım oranı Kasım’da beklentiye paralel olarak %62.9 oldu.

Kasım ayı istihdam verileri Fed’in para politikası kararlarını hızlandıracak ya da yavaşlatacak yönde değil. Veriler normal şartlarda Fed’in kademeli faiz artışını destekler nitelikte. Buna karşın 2019 yılında Fed politika adımlarında yaşanan kararsızlık göz önünde tutulsa dahi bu verilerle önemli bir karar değişikliğine gidilmeyecektir.

Veri sonrası piyasanın genel reaksiyonuna baktığımızda dolar endeksinde 96.88 seviyesinden 96.60 seviyesine sınırlı geriledi. ABD 10 yıllık tahvil faizleri veri açıklandığı sürece %2.89 – %2.90 arasında dalgalandı. Şu sıralar ABD 2 yıllık tahvil faizleri 5 yıllık tahvil faizlerine yakın yerlerde seyrediyor. Diğer yandan 2 yıllık ile 10 yıllık arasındaki makas açılıyor. ABD’de resesyon çağrısı ile dikkatleri çeken uyarılar göz önünde bulundurulduğunda terse dönen verim eğrisini izlemeye devam ediyoruz. Veriler sonrası ons altında yukarı yönlü atakların devam ettiğini izliyoruz. Ons altın 1240$ seviyesinden 1244$ seviyesine yükseldi. Dolar/TL 5.33 seviyesinden 5.30 kritik destek noktasına geriledi. Şu an 5.30’da yatay seyrediyor. EURUSD’da 22 ve 50 günlük ortalama arasında 1.1380’de sıkışık seyir devam ediyor.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN