AB Maliye Bakanları’ndan İspanya’ya Destek Kararı Çıkabilir

Aydın Eroğlu – 10.07.2012

Avrupa Birliği Komisyonu bugün toplanacak olan AB maliye bakanlarına İspanya’ya destek tavsiyesinde bulunabilir. AB maliye bakanlarının özellikle İspanya’nın bütçe açığını tutturması için bir yıl daha süre tanınması konusunda karar almaları bekleniyor. Evet demeleri beklenen karar alınırsa, İspanya biraz nefes almış olacak. Bu takdirde Avrupa borsalarında kısmi toparlanmalar görülebilir.

Pozitif Ayrışmak İsteyen Bir Türkiye Var

Ama dış piyasalar nedeniyle tamamen bağımsız hareket edemiyoruz. Dışarının etkisi ile zaman zaman realizeleri yaşamak durumunda kalıyoruz ki, aslında benim açımdan teknik olarak bu durum daha sağlıklı oluyor.

Pozitif ayrışma için temel verilerde de gerekçeler var.

Petrol fiyatlarında düşme cari açığın inmesine imkan veriyor.

Faiz düşmesine rağmen dışarıdan tahvillerimiz dahil para girişlerinin sürmesi, Türkiye’ye olan güvenin arttığını gösteriyor.

TCMB PPK’nun bir sonraki faiz toplantısında, muhtemel faiz indirimi beklentisi ile banka hisseleri dinamik bir görüntü sergiliyor. Olası faiz indirimi halinde bu sektörün yeniden kısmen yükseldiğini görebiliriz.

İhracat Avrupa payı düşmesine rağmen artmaya devam ediyor. Bu çok önemli bir gelişme. Avrupa’nın payı % 60’ların üstündeyken, % 40’lar düzeyine inmesine rağmen yeni ihracat alanlarının yaratılması sayesinde ihracatımız toplamda artış gösteriyor. Yabancı analistlerden Türkiye için yapılan uyarılarda, durgunluk yaşayan Avrupa nedeniyle Türkiye’nin ihracat rakamlarında ciddi düşüşler olacağı varsayılıyordu. Ama Türkiye’nin yeni bulduğu pazarlar sayesinde bu düşünceler gerçekleşmedi. Hatta bu olumsuz uyarı gerçekleşmediği gibi, Avrupa’da yeniden büyüme başladığında artacak talepleri nedeniyle toplamdaki ihracatımızın daha da artış gösterdiğini görebiliriz diye bekliyorum.

Sanayi üretimi şimdilik iç talep ağırlıklı da olsa, beklentileri aşan bir büyüme gösterdi. Mayıs ayı yıllık % 5.9, aylık da, % 7.5 oranında artış gösterdi.

Tüm bu gelişmeler nedeniyle de, Türkiye’nin kredi notunun yatırım yapılabilir düzeye geleceği beklentileri de canlılığını koruyor. Hak ettiğimiz bu artırımları tüm ratingçilerden göreceğimizi bekliyorum. Sadece dışarıda durulma dönemi beklenebilir.

Ancak saydığım bu gelişmeler her ne kadar bizim lehimize ve pozitif ayrışmamıza yarayacak olsa da, yurt dışında işler rayına oturamaz da daha da karışmaya başlarsa, tüm olumlu saydıklarıma rağmen geçici de olsa bizim borsamızda da satışlar görülebilir. Kısacası kalıcı ve uzun soluklu bir yükseliş için, Avrupa’da düzelme sinyalleri çok önemli olacaktır. FED’den de henüz yeni bir adım gelmiyor olması, dışarıdaki risklere kayıtsız kalmamamızı gerektirecek dış etkenlerdir.

İşte bu nedenlerle olası faiz indirimi beklentisi ve gerçekleşmesi ile endekste 63.500 – 63.600 dirençlerini kırmaya kalkmamız halinde 04/07 tarihli ”Endeks Krıtik Seviyelerini Geçebilecek Mi?” başlıklı beklenti yazımdaki pozisyon düşüncelerimi koruduğumu yeniden hatırlatmak istiyorum!!

Arada yine hisse bazlı teknik öngörülerim olabilir. Olursa bunları genel beklentinin dışındaki istisnai öngörüler olarak görmek doğru olur.

Aydın Eroğlu

www.aydineroglu.comwww.borsaanalizci.com

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir