4. Çeyrek Bilanço Beklentileri / Oyak Yatırım

4. Çeyrek Bilanço Beklentileri

Takip ettiğimiz bankalar için 4Ç18’de çeyreklik bazda %9, yıllık bazda %6 net kar daralması tahmin ediyoruz. TL cinsi kredilerin kapsamımızdaki bankaların tümünde 4Ç18’de daralacağını, YP kredilerde büyüme sağlayan tek bankanın Vakıfbank olacağını düşünüyoruz. En hızlı kredi daralmasının Garanti Bankası’nda gerçekleşeceğini, Vakıfbank ve Halkbank’ta ise kredilerin görece daha yavaş daralacağını tahmin ediyoruz. Mevduat maliyetlerindeki artışın hızla fiyatlanması, yeni kredi oluşumunun zayıf olması nedeniyle, takibimizdeki tüm bankalarda kredi mevduat makasında kötüleşme olacağını düşünüyoruz. Garanti Bankası’nın takip ettiğimiz bankalar arasında net faiz gelirlerinde çeyreklik bazda artış sağlayan tek banka olabileceğini, Vakıfbank ve İş Bankası’nın çeyreklik bazda en yüksek komisyon büyümesini sağlayacağını düşünüyoruz. En yüksek kar büyümesi sağlayan bankanın İş Bankası olacağını tahmin ediyoruz.

Yeni mağaza açılışlarının yanı sıra yüksek seyreden gıda enflasyonu perakendecilere olumlu katkı sağlıyor. BİM, Bizim Toptan, Migros ve Şok Marketler’in hızlı büyümelerini sürdürdüğünü düşünüyoruz. Ayrıca Migros’un net karı yüksek kur farkından olumlu etkilenecektir. Benzer şekilde Mavi Giyim’in de iyi bir bilanço açıklayacağını düşünüyoruz.

Havacılık sektöründe talep zayıfladı ve düşen petrol fiyatlarına rağmen VAFÖK marjlarında daralma öngörüyoruz. Pegasus ve Türk Hava Yolları’nın performanslarının görece zayıf kalacağını düşünüyoruz. Antalya Havalimanı TAV Havalimanları’na olumlu katkıda bulunacaktır

Otomotiv ve beyaz eşya sektörleri özellikle yurtiçi piyasada oldukça zayıf bir çeyrek geçirdiler. Doğuş Otomotiv, Ford Otosan ve Tofaş’ın net karında ciddi düşüşler öngörüyoruz. Arçelik’in ise düşen maliyetleri sayesinde iyi bir kar büyümesi gerçekleştirmesini bekliyoruz.

Ülker Bisküvi’nin artan satış hacimleri ve yüksek fiyatlama sayesinde olumlu bir çeyrek geçirdiğini düşünüyoruz. Görece zayıf bir faaliyet performansı öngördüğümüz Anadolu Efes ve Coca-Cola İçecek ise yüksek kur farkı gelirleri sayesinde karlılıklarında ciddi toparlanma beklediğimiz şirketler arasında.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN