Borsa İstanbul Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (24.01.2019)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

SABAH STRATEJİSİ

Küresel büyüme tartışmaları, ABD – Çin ticaret görüşmeleri, Brexit, ABD’de açıklanan bilançolar gibi konu başlıklarıyla risk iştahı bu sabah nötr seyrediyor. Asya’da kısmi yükseliş eğilimi olsa da, ABD vadelileri yatay. Kurlarda da net bir hareket gözlemlenmezken, hafta boyunca yön bulmakta zorlanan ve bant hareketi yapan Dolar / TL dün 200 günlük ortalamasına doğru geri çekilerek 5,28 seviyesinden günü kapattı. Bu sabah ise hafif yukarıda. BIST100 endeksi de güne yatay bir başlangıç yapabilir. Bugünkü Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantısı piyasa için katalizör olabilir. ECB’nin para politikası duruşunda herhangi bir değişiklik beklenmezken, zayıf verilerin ardından beklenenden daha piyasa dostu söylemler kuru 200 günlük ortalamasının altına sarkıtabilir ki bu da endeksi destekleyebilir.

MAKROEKONOMİ

Bugün Avrupa Merkez Bankası (ECB) yılın ilk faiz kararını paylaşacak. Faiz kararı TSİ 15.45’te açıklanırken; ECB Başkanı Draghi TSİ 16.30’da konuşacak. ECB’nin kendi yönlendirmesi, en yakın faiz artırımını haziran ayından sonraki döneme işaret etmekte (Aralık ayı toplantısına göre). Piyasa beklentisine baktığımızda ise ECB’nin faiz artırım döngüsüne en erken 2020 yılında başlayabileceği öngörülmekte. Bu toplantıda ECB, muhtemelen aralık ayındaki politika duruşunu sürdürecek; ancak büyüme görünümü hakkında daha kötümser bir duruş sergileyecek. Neticede ekonomik projeksiyonlarını da açıklayacağı mart toplantısına kadar ekonominin gidişatı hakkında daha çok bilgi toplayacak.

  • ECB Başkanının en yakın geçen hafta konuşmasını takip etmiştik. Draghi, ekonomideki yavaşlamanın tahmin edilenden uzun sürebileceğini değerlendirmiş ve merkez bankasının desteğine ihtiyaç duyacağını söylemişti.  Özetle, IMF’nin, Euro Bölgesi 2019 yılına ilişkin büyüme tahminini %1,9’tan %1,6’ya çekmesi ardından Draghi’nin büyümeye yönelik yorumları izlenecek.

Bugün küresel arenada yılın ilk satın alma yöneticileri endeksi (PMI) verileri takip edilecek. Küresel anlamda PMI verileri; küresel büyümeye ilişkin endişeler, jeopolitik belirsizlikler ve sıkılaşan finansal koşullar nedeniyle baskı altında kalmakta.

  • TSİ 17.45’te ocak ayına ait ABD hizmet ve imalat sektörü PMI verileri açıklanacak. ABD’de imalat PMI, Aralık 2018’de 53,8 seviyesinde gerçekleşerek kasım ayındaki 55,3 seviyesinin altında kalmıştı. Ayrıca TSİ 18’te Kansas City Fed imalat aktivite endeksi açıklanacak.
  • TSİ 11.30’da Almanya’nın ocak ayına ait imalat ve hizmet PMI verileri paylaşılacak. TSİ 12’de Euro Bölgesi PMI verileri de açıklanacak. Euro Bölgesi’nde imalat PMI, 51,4’e gerilemişti.

YATIRIM UZMANINIZ CEBİNİZDE! ÜSTELİK ÜCRETSİZ!

ŞİRKET HABERLERİ

Alarko Holding (ALARK, Pozitif): Bağlı Ortaklığı Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret A.Ş.’nin %50 hisseye sahip olduğu grup tarafından, Romanya Demiryolları İdaresi tarafından açılmış olan Brasov-Simeria Demiryolu Hattı, Apata-Cata Kesimi Yapım İşi ihalesine verilen teklif “kazanan teklif” olarak açıklanmıştır. Söz konusu işe ilişkin teklif bedeli, % 19 KDV hariç 2.850.163.157 RON’dur (Yaklaşık 619.600.686 Euro).

Eczacıbaşı İlaç (ECILC, Nötr): Sermayesinin %25’ine sahip olunan Şirket iştiraki Vitra Karo Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin; 450mn TL olan mevcut sermayesinin tamamı nakit olarak karşılanmak üzere 750mn TL’ye artırılmasına ve bu amaçla 30 Ocak 2019 tarihinde Genel Kurul Toplantısı yapılmasına ilişkin kararı çerçevesinde; 300mn TL sermayeden Şirket payına isabet eden 75mn TL karşılığında her bir pay 1 Türk Lirası kıymetinde olmak üzere 75mn adet pay alarak sermaye artırımına iştirak edilmesine karar verilmiştir. 75mn TL’nin %25’inin sermaye artırımının tescilinden önce, geri kalan %75’lik kısmının ise sermaye artırımının tescilinden itibaren Yönetim Kurulu’nun bu konuda alacağı kararlar çerçevesinde ve en geç 24 ay içerisinde nakden ödenmesine ayrıca karar vermiştir.

Vakıfbank (VAKBN, Öneri “AL”, Nötr): Vakıfbank ipotek teminatlı menkul kıymet programı kapsamında 8 yıl vadeli, 396mnTL tutarında yeni bir ihraç gerçekleştirdi. Bankadan yapılan açıklamaya göre, tahsisli satış formatında yapılan ihraç işleminin yatırımcısı uluslararası bir yatırım bankası olurken, hazine işlemleri altında gerçekleştirilen swap işlemleri dahil elde edilen yurtdışı kaynak tutarının büyüklüğü ise 550mn TL seviyesinde oldu.

12 Kasım 2018 Tarihli Vakıfbank Raporumuz için tıklayınız…

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

SEKTÖR HABERLERİ

Uluslararası Finansman: Dünya Bankası İcra Direktörleri Kurulu, Türkiye’nin Sulama Modernizasyon Projesi için 252 milyon dolarlık krediyi ve 2 milyon dolarlık Küresel Çevre Fonu hibesini onayladı. Kaynak: AA

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Özak GYO (OZKGY, Nötr): İstanbul Eyüpsultan İlçesinde yer alan projeye ait Yapı Ruhsatları 21.01.2019 tarihi itibari ile alınmıştır.

A.V.O.D Kurutulmuş Gıda ve Tarım Ürünleri (AVOD): Şirket, iştiraki Avod Altın Madencilik Enerji İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin (Avod Altın) %90’ınını temsil eden hisselerin 7200 adet 180.000 TL nominal değerindeki payların, 55mn TL bedel üzerinden devir alınması, Avod Altın şirketinin tek hissedarı olunması hususu dün (23.01.2019) yapılan Olağanüstü Genel Kurul toplantısı neticesinde onaylanmıştır.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN HEMEN TIKLAYIN!..

FAİZ PİYASALARI

Haftaya %2,78 seviyelerinde başlayan ABD 10 yıllık tahvilin faizi, salı gününden bu yana %2,75 seviyesinin hemen altında kapanış yapmakta. Bugün de %2,74 seviyelerine yakın işlem görmekte. Gelecek haftaki ticaret görüşmeleri ile ABD Merkez Bankası’nın faiz kararı bekleniyor.

Akşam saatlerinde kurun 5,30 seviyesinin altına gevşemesiyle bono piyasasında bugün sakin ve hafif alıcılı bir seyir gözlemleyebiliriz. Dün TL’de emsallerine benzer şekilde pozitif bir seyir hakimdi. Bu görüntü eşliğinde 10 yıllık gösterge kağıdın faizinde 16 baz puanlık düşüş görüldü ve kağıt günü %15,79 seviyesinden sonlandırdı.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin