2023’ün Kavgası “Ekmek” mi Olacak?

2023’e bir ay kala, ekonominin top trend konularına göz gezdirdiğimizde;

Geçtiğimiz hafta yapılan G20 zirvesindeki Sonuç Bildirgesi’nde, “G20 merkez bankaları, amaçlarına uygun şekilde fiyat istikrarını sağlamada güçlü kararlılığa sahip ve enflasyon beklentilerindeki fiyat baskılarını izliyor” ifadesi kullanıldı.

Diğer taraftan IMF, özetle görünüm kötüye gidiyor dedi…

İngiltere’de enflasyon 41 yılın zirvesindeyken ve çeşitli hükümet krizleri ile sil baştan bir ekonomi programı çıkarma hazırlıkları sürüyor.

Ülkemiz ekonomi verilerinde artan enflasyon beklentilerinin yanı sıra rekor kıran konut fiyatları ve yabancıların artırdığı talep dikkatleri çekiyor.

Bir yandan da kuru dengeleyen KKM’ye olan cazibenin düşmesi ile artan borsa endeksinin riskleri değerlendiriliyor…

Enerji krizi söz konusu

5 Aralık’ta başlaması muhtemel (nasıl olacaksa?) Rus petrolüne tavan getirilmesi tartışmaları ve Avrupa’da iyi giden havalara karşın doğalgaza ilişkin Uluslararası Enerji Ajansı (IEA)’nın uyarıları dikkate alındığında önümüzdeki yıl oluşacak manzaranın enerji krizini işaret ettiğini de hepimiz görmüş vaziyetteyiz.

Tüm bunlara Ukrayna’dan gelen tahıl koridorunun uzatılma isteği ve Türkiye’nin bu bağlamdaki köprü vazifesi eklendiğinde gıdaya erişimin hepsinden çok daha önemli bir gündem olduğu da aşikar…

Şöylesine kısa bir özet bile, bir anda “tahılla” da tetiklenmiş olacak ki aklıma Orhan Kemal’in 1949 yılında yazmış olduğu Ekmek Kavgası öyküsünü getiriverdi.

O zamanki koşullar neydi? dediğinizi duyar gibi oluyorum. Evet, o zamanki koşullar ikinci dünya savaşından yeni çıkılmış ve oyunun yeniden kurulduğu bir dönemi kapsıyordu aslında.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!

Burcu Kösem