2022’de dünyayı sallayabilecek 10 risk

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Avrupa’da 5’inci dalganın başladığını belirterek “Dikkatli olmalıyız, önlemleri artırmazsak aynı durumu biz de yaşarız” diyor.

Dünya Sağlık Örgütü Avrupa’da son dönemde Covid-19 vakalarındaki hızlı artışa dikkati çekerek ölüm sayısının Şubat ayına kadar yarım milyon daha artabileceğini uyarmıştı.

Brent bugün yine $84/varil, Fed’de faiz artırma tartışması var. Çin’de stagflasyondan konuşuluyor. Ama maşallah hem bizim BIST, hem de dünya borsaları şen şakrak nurlu ufuklara doğru bitmeyen bir yolculuğa devam ediyor. Bu resimde 6 hata var, bulun diyeceğim ama, ilgilenmeyeceksiniz. Anladığım kadarıyla şu anda Türkiye’de ben ve Berberim Ayhan hariç herkes kripto-yatırımcı oldu, kriptosu olmayana oğlan vermiyorlar.

Yahu, ey vatandaşım, akıllı ol. Bırak kritpoyu, en sağlam para şu anda Cola Zero’da var. “İçerden aldığım” duyumlara göre, Cola Zero usaresi stokları tükeniyor, yenisi dışarda dolar bazında üçe katlanmış. Yakında Cola Zero bulamayacaksın. JD ve ya Votkanı normal kolayla içip, obes olacaksın!

Artık bunamak üzere olan bu ihtiyarı kimsenin ciddiye almadığını da biliyorum. Yolda güzel kızlar yanıma yaklaşıp, “Elinden tutup karşıya geçirelim mi, Dede” diyorlar. Belki The Economist’in bir yan kuruluşu olan Economist Intelligence Unit’in kehanetlerine inanırsınız diye, bu makalenin gerisi o araştırmadan arak vaziyetleridir.

EIU raporunun başlığı: ”10 scenarios that could rock the global economy in 2022”

Neymiş bakalım bunlar?

ABD-Çin ilişkilerinde hızlı bozulma (Olasılık: Yüksek): EIU ABD-Çin rekabetini 2022 için en önemli jeo-politik risk olarak belirledi. Rekabet belki bir on yıl daha sürecek, fakat kastedilen rekabetin kural tanımaz şekle bürünmesi. ABD-Çin, üçüncü ülkelere “ya bizdensin, ya da rakipten yana” ultimatonu verebilir. Bu durumda sayısız ülke için tarafsızlık lüks olur: “Dünya ekonomisinde tam çatal (yani bloklaşma) gözlenebilir. Üçüncü ülkeler, iki ayrı tedarik zinciri kurmaya zorlanabilir. Bunların standartları da değişik olabilir.

Wall Street’te çöküş/ayı pazarı (Olasılık: Çok yüksek): Rapora göre, tedarik zinciri kırılmaları, aşırı gevşek para politikası ve aniden vuran yüksek enerji fiyatları, ABD’de 2022 enflasyon beklentilerinin üstüne çıkması sonucunu getirebilir. Eğer Fed’in parasal sıkılaştırmaya olağanüstü ürkek yaklaşımı, enflasyonu bastıramazsa, piyasada hiç fiyatlanmayan ani faiz artırımları gündeme gelecek. EIU’ya göre S&P500’de (ileriye dönük) F/K oranları 1929 ve 2007-2008 Büyük Finansal Krizi öncesine nazaran daha yüksek. Beklenmeyen faiz artışları hisselerin net bugüne indirgenmiş değerlerini düşürerek mali panik yaratabilir.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!