2021 1. Çeyrek Şirket Kâr Tahminleri / Gedik Yatırım

1Ç21 Kar Tahminleri

Çeyreksel bazda güçlü sonuçlar beklediğimiz sanayi şirketleri: Yılın ilk çeyreğinde dayanıklı tüketim ve hafif ticari araç pazarı yüksek bir performans göstererek sırasıyla yıllık %40 ve %60 büyüme gösterdi. Bunun yanında çelik sektörünün ise (Erdemir ve Kardemir) fiyatlardaki artış trendinden olumlu etkilenmesini bekliyoruz. Telekom şirketleri ise (Turkcell ve Türk Telekom) veri kullanımındaki artışın da desteği ile güçlü finansallar açıklamaya devam edecektir. Bu çeyrek olumlu rakamlar açıklamasını beklediğimiz diğer şirketler ise; Petrokimya marjlarındaki artışın olumlu yansımasıyla Petkim, kord bezi segmentinin güçlü katkısıyla Kordsa, yerel talepteki artış sayesinde Indeks, zırhlı araç sevkiyatlarının hız kazanmasıyla Otokar ve yurtdışı segmentlerin katkısı ile maliyet tedbirlerinin desteklemesi sayesinde Coca Cola, olarak ön plana çıkmaktadır. Diğer taraftan havacılık segmentinin ise daralmanın etkisi ile zayıf finansallar açıklamasını bekliyoruz. Bunun yanında Tüpraş ise stok karına rağmen ürün marjlarının zayıf seyri ve kur farkı giderlerinden olumsuz etkilenecektir.

Bankacılık sektörü karlılıkları: Özel bankalarda makul net kar rakamları beklerden, faaliyet marjlarında, artan fonlama maliyeti ve azalan enflasyona dayalı tahvil getirileri kaynaklı düşüşler beklemekteyiz. Öte yandan, bu düşüşlerin (a) güçlü komisyon gelirleri, (b) kontrol altında olan faaliyet giderleri, (c) trading kaleminde geçen çeyreklerden daha olumlu performans (swap hariç), ve (d) provizyon giderlerindeki azalış ile desteklenmesini beklemekteyiz. Özel bankalar içerisinde benzerlerinden daha az marj düşüşü beklediğimiz Yapı Kredi göreceli olarak öne çıkabilir. Kamu bankalarının ise marj daralmalarının özel sektör bankalarından daha sert olmasını bekleriz.

Rapor için tıklayın.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!