2020’de dünya ekonomisi: Kırılgan ve sisli

Büyük bir azimle 2020 tahminlerime devam ediyorum. Rahatlıkla söyleyebilirim ki, son 30 yılda sonlandırmaya bu denli yaklaştığım tek proje bu. Bu kısmı tasarlarken önce büyük bir iç sıkıntısı içindeydim, çünkü okuduğum kaynaklar tam bir copy-paste konsensustu. Merak etmeyin, resesyon yok, büyüme biraz hızlanacak, enflasyon sorun değil, 2021’de daha da iyi oluruz, alimallah.

Amenna, Trump ve X Jinping gibi biri gomonist öteki komprador dünya düzenlerinin iki dev lideri herhalde sözlerini tutar ve Ocak’ta bir Ticaret Antlaşması’na imza atarak güven krizini bir nebze yatıştırır, global ticaret akımları yıllık %1.5 büyümeden %2.5’a hızlanır. 2019 boyunca Fed’in çantalarda taşınan Alman sosisi boyunda bir kucak köpeği yumuşaklığında piyasaların her hırlayışında faiz indirmesi de tüm dünyada bir parasal gevşeme modası başlattı, o da yeni yılın ilk yarısında Gelişmekte Olan Ülkeler’de (GOÜ, Piyasalar = GOP) bir nebze hızlanmaya meydan verir. Dolar Endeksi bu sene yatay seyrder, petrolden— herhalde- bir cacık olmaz, ama İran ve Irak’ta patlama noktasına kadar kalplerde biriken öfkeyi takip etmek lazım.

ABD’de enflasyon yükseliyor, gıda fiyatları Kasım’da artış trendine girdi, fakat Çin ve Japonya deflasyon ihraç ederken, Euro-bölgesi’nde enflasyonu canlandırmak için damardan 500 mg kortizon zerketmek lazım. Enflasyon Japonya dışında rezerv para merkez bankası hedeflerine birazcık daha “yakınsar” ve Fed-AMB daha fazla parasal gevşemeye teşebbüs etmez.

Yani, çok sıkıcı bir manzara. Dünya 2019’da en kötüsünü geride bıraktı, 2020’de bir-iki tık hızlanacak. Nokta.

Dikkat ederseniz, makalenin %37.5’in tamamladım ve daha tek bir rakam dahi kullanmamayı becerdim.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN