Yunanistan, Türkiye’nin itiraz etmeyeceği ‘adacık’ları satacak

Tarihinin en büyük ekonomik krizini yaşayan Yunanistan, 110 milyar Euro kredi anlaşması imzaladığı AB ve IMF reçetelerine uyma uğruna yolcu uçaklarından sonra kimsenin yaşamadığı 15 küçük adacık ve kayalığı satışa çıkarmaya hazırlanıyor.

Haftalık “Proto Thema” gazetesine göre, 300 milyon Euro gelir sağlayacağı hesabı yapan Yunan hükümeti, Mora (Peloponez) yarımadası, İyon denizi, Selanik yakınlarındaki Halkidiki yarımadası ve Atina yakınlarındaki Korint körfezi civarında bulunan 15 küçük ada ve kayalığı satmayı planlıyor.

Türkiye’nin itirazı olmaz
Gazete, satışa çıkarılacak sözkonusu adacık ve kayalıkların Türkiye’nin itiraz etmeyeceği bölgelerde olmalarına dikkat edildiğini vurguladı. Arap ve Rus yatırımcıların Londra’daki bir emlak şirketi aracılığıyla meskun olmayan bu küçük adaları satın almakla da ilgilendiklerini belirten “Proto Thema” adaların satışı ile ilgili yasal çerçevenin çok kısa sürede oluşturulacağını yazdı.  Bazı Alman siyasetçiler ve medyası 2010 başlarında ekonomik kriz patladığında alaycı ifadelerle Yunanistan’a adaları satışa çıkarmalarını önermişti. Almanya’dan yükselen “Biz yardım edelim ama karşılığında teminat isteyelim. Mesela birkaç ada para eder” veya “Para vereyim karşığılında Korfu adasını isteyelim. Akropolis mabedi de işimizi görür” sesleri Atina’da büyük tepki yaratmıştı.   Yunan hükümetinin ayrıca, 2011 yılında Ege’deki Naksos, Astipalea, Leros ve Skiros adaları ile Kozani ve Mora yarımadasındaki Mesinia havalanlarının işletmesinin satışı için  de ihalaler açacağı belirtildi. IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn ise, Başbakan Yorgo Papandreu ve ekomonim bakanı Yorgo Papakonstantinu ile görüşmek için yarın (Salı) Atina’ya gidecek. 110 milyar Euro’luk kredinin geri ödeme süresinin 2021’e kadar uzatılması için karar çıkması bekleniyor.

Yolcu uçaklarını ve kumarhaneleri satıyor
YUNAN hükümeti 4 adet Airbus A340 yolcu uçağı ile aralarında kumarhane, savunma, demiryolu ve madencilik şirketleri hisselerinin de olduğu devlet varlıklarını da satışa çıkarma kararı almıştı. Yunan Maliye Bakanı Yorgo Papakonstantinu’nun tasarruf için ülkenin en büyük kumarhanelerinden birisindeki yüzde 49 devlet hissesinin yanı sıra savunma, demiryolu ve madencilik alanında faaliyet gösteren 3 kamu firmasında henüz açıklanmayan oranda hissenin satılacağını da bildirmişti. Devletin yüzde 55 pay sahibi olduğu Atina Uluslararası Havalimanı’nın işletme hakklarının da seneye yenilenmesi öngörülüyor.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/16457123.asp?gid=254

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir