Moody’s Macaristan’ın kredi notu düşürdü

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Macaristan’ın kredi notunu iki basamak düşürdü. Kredi notu Baa3’e gerileyen Macaristan “junk- çöp” statüsünden sadece bir basamak yukarıda.

Moody’s’den yapılan açıklamada, Macaristan’ın “Baa1” olan kredi notunun “Baa3”ye düşürüldüğü belirtildi. Notlara ilişkin görünüm ise “negatif” olarak açıklandı.   

Moodys’ten gelen açıklamada “Baa3 notunun şu anda uygun bir not olduğunu ve Macaristan’ın mevcut güvenilirliğini yansıttığını düşünüyoruz. Bu yüzden kredi notunu iki kademe birden indirdik. Ülkenin uzun vadedeki finansal istikrarınından endişe ediyoruz” ifadesine yer verildi. 

Bununla birlikte,  Moody’s Kredi Yöneticisi Dietmar Hornung, yaptığı açıklamada, hükümetin finansal stratejisinin, sürdürülebilir mali konsolidasyon politikalarından çok, büyük oranda geçici önlemlere dayandığını ifade etti.

Moody’s’in kararının ardından Citibank, müşterilerine geçtiği notta, “Moody’s’in kararı, Macaristan’daki son dönemde uygulanan ekonomi politikalarının orta vadedeki finansal istikrarı kötü etkilediğine yönelik görüşlerimizi destekliyor” dedi.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/ekonet/16461105.asp?gid=303

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir