Yılsonunda 1 Dolar 4,15 TL Olacak

Utku Altunöz – 29.03.2018

Değerli takipçilerim başlık garibinize gitmiş olabilir. Söz konusu başlığı Birlik Vakfı İstanbul Şubesi Ekonomi ve Finans Komisyonu için kaleme aldığımız ve https://www.paraborsa.net/wp-content/uploads/2018/01/birlik-vakfi-ekonomi-finans-gunlugu-5.pdf adresinden ulaşabileceğiniz bültendeki yazımdan kopyaladım.  Söz konusu yazımdaki paragrafı olduğu gibi aktarıyorum

2018 için birçok yatırım kuruluşu ve akademisyen döviz kurlarındaki yükseliş eğilimin artacağı yönünde hem fikir. Bununla birlikte genelde öngörü 3,45-3.65 bandında. Benim öngörüm yılsonu Dolar/TL TCMB’nin sıkı tutumu, siyasi belirsizliklerin azalması, faizlerin yüksek oluşuyla TL’nin gitgide değerini artıracağı gerekçeleriyle iyimser olarak 3.65 ve TCMB, hızlı yukarı yönlü kur hareketlerinde gerekli önlemleri zamanında almaz ya da gecikirse yılsonunda 4.15TL.

O gün bu yazıyla alakalı birçok olumsuz eleştiri almıştım. Üzülerek görüyorum ki bugün USD/TL 3. Ayda 4 TL yi açtı.

Gelelim nedenlerine.

ABD ekonomisi 2017’nin dördüncü çeyreğinde, yüzde 2.9 ile yüzde 2,7’lik beklentilerin üzerinde bir hızda büyüdü. Dördüncü çeyrekte çekirdek PCE de nihai olarak beklentilere paralel yüzde 1,9 artış kaydetti.  İlave olarak Moody’s tarafından Türkiye’nin kredi notunun düşürülmesi ve cari açık, enflasyon gibi kırılganlıkları arttıran makroekonomik göstergelerdeki sıkıntılar TL’deki düşüşü hızlandırmaktadır. Dünya ekonomisinde risk iştahındaki düşüş de altın, dolar ve euro gibi güvenli limanlara finansal araçlara yönelimi arttırmaktadır. Burada üzücü olan durum gelişmekte olan ülke paralarında olumsuz olan algının ilk sırasında TL’nin bulunması. Dolar teknik anlamda Teknik açıdan dolar/TL için 3,97 seviyelerinin destek olarak öne çıkarken tarihi zirve olan 4,0367’nin önemli direnç konumunda.  Kalıcılık halinde ise 4.06 ve 4,12 bölgesinin görülebileceği unutulmamalıdır.

Bu arada

Rusya ve ABD arasındaki siyasi geriliminin sonucu olarak altın fiyatları da önemli ölçüde yükselmektedir. Buna kur   ons fiyatındaki artış da eklenince altın gram fiyatı tarihi zirvesi olan 173,8 liraya yükseldi.  Altının gram fiyatı kısa vadede 170-175 lira bandının takip edilecektir.

Doç. Dr. Utku Altunöz
E-mail: utkual@hotmail.com
https://twitter.com/utkualtunoz
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin