Yılı bitirirken; Filistin için ateşkes olasılığı ve 6 Şubat deprem

Hamas kalıcı ateşkes olmadan rehine takası olmayacağını söylüyor söylemesine de; ateş hiç de duracak gibi gözükmüyor. Çünkü ABD borsası 2024 yılı ile ilgili öngörülerde, yılın boğa piyasasında olacağı yönünde tahminler veriliyor.

Yeni bir yıla girmeye günler kaldı. Ancak ırk ve dinden bağımsız olarak “insan” olan herkesin yüreğindeki kederi paylaştığım için, unutmamak ve unutturmamak adına hem ülkemizde yaşanan yüzyılın felaketini hem de Gazze’de yaşanan çocuk katliamlarının acısını yüreğimin en derinlerinde hissettiğim acıyla bir kez daha kaleme almak istedim.

Bu nedenle bu haftaki köşemde 2023’te küresel ekonominin enleri konusunda bir şeyler yazmaktansa; oldukça önemli bulduğum “Gazze katliamı”nı ve ülkemizde gerçekleşen ve yüzyılın felaketi olarak da nitelendirilen “deprem”i yazmayı doğru buldum.

Ayrıca ekonomi & finans alanında liderliği iki yıl üst üste Yunanistan’a veren The Economist’in üzerine bir şey söylemem pek de anlamlı olmazdı zira… (Yunanistan’da cari açığın GSYİH’a oranı yüzde -10,3; Gayri Safi Yurtiçi Hasılasının yüzde 2,40’ına eşit bir kamu bütçe açığı da var ve ülke uzun yıllardır borç krizi içinde)

Gazze konusunda uyanış

Son haftalarda Batı basınında özellikle de NYT’de rastladığım bir düzine makale sanki artık Gazze’deki silahların susması gerektiğini haykırır gibiydi…

Önceleri, daha çok bölgeye gazetecilerin alınmaması ve Netenyahu konusunda haber yapan gazetede şimdi eleştiriler ABD’nin İsrail’e silah satışına odaklanmış durumda.

Evet doğru okuyorsunuz, gazetenin ABD’nin İsrail’e silah satışına odaklandığına şahit oldum: The New York Times’ın 21 Aralık tarihli ve yapay zekayla video analizi sonuçlarını paylaştığı makalede; İsrail’in Gazze’deki savaşın ilk altı haftasında siviller için güvenli olarak belirlediği alanlarda rutin bir şekilde en büyük ve en yıkıcı bombardımanları gerçekleştirdiği anlatılıyor.

Bu verilerin dayanağı bomba kraterlerini bulmak için Gazze’nin güneyindeki uydu görüntülerini tarayan bir yapay zekâ aracı. Bu yapay zekâ aracı ile özellikle İsrail’in güvenlik için sivillere hareket etme emri verdiği güney Gazze bölgesinde kullanılan bombalar ve yarattığı hasar tespit edilmiş.

Mühimmat uzmanları, Gazze’nin hafif kumlu topraklarında genellikle yalnızca 2 bin kiloluk bombaların bu büyüklükte kraterler oluşturduğunu belirtmiş. Bunun üzerine de muhabirler, manuel olarak inceledikleri çıktılarda 2 bin kg yani 2 tonluk kraterlere odaklanmışlar.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!