Yeni Haftada Borsa, Altın, Bitcoin

Tamam mı, devam mı? Trump mı, Biden mi?

Zor gelen liderler istenmeyen liderler hep daha iyi bir yönetici olmuştur. O döneme denk gelen insanlar zorluklarla daha fazla yaşamak zorunda kalsa da onlardan sonra gelecekler rahat edeceklerdir. Çünkü bedeli ödenmiş bir dönemin üzerinde yaşayacaklar.. Bizler de ülkemiz adına tam da o dönemi yaşıyoruz. Ama sanıyorum o bahsettiğimiz zor dönem bitmeden biz biteceğiz.  Trump da öyle. Kamuoyu o kadar nefret ediyor görünüyor ki bu alışılagelmemiş adam son seçimi kazanmadan önce büyük fon kuruluşları finans piyasaları için felakete sebebiyet vereceği analizleri yapılıyordu ve seçilmesinden o kadar çok tedirgin edilmişti ki piyasa, kazandığı haberi geldiğinde ABD endeksleri birkaç dakika içinde %5 in üzerinde değer kaybetti. Sonra da artıya geçip yeni rekorlar kırdı. Yani finans dünyası kimin seçildiğini umursamaz. Bu sefer de bir şeyler değişmeyecek. Anketler hala Biden in önde olduğu yönünde. Bende Twitter’dan anket yaptım bizim halkımız da net bir şekilde Trump’ın seçilmesini istiyor ve seçileceğine inanıyor. Nedense bende öyle inanıyorum. Kısaca her iki lider den hangisi gelirse gelsin piyasalar güçlenecek ve o çok istenilen teşvik paketi verilecek.. Salı dan sonra her şey rayına oturacaktır. Teknoloji balonu patladı diyorlar ABD finansçıları ama ülke ekonomisini sırtlayan şuan da bu şirketler ve hepsi beklentilerin üzerinde kar açıkladılar geçen hafta. ABD son çeyrekte %33.1 le rekor büyüme gerçekleştirdi. 3. Çeyrekte Çin e doğrudan yatırımlar %25 arttı. Yani pandeminin etkileri sınırlanmaya başladı. Aslında ekonomileri kapatmanın çözüm olmadığını anladık. Pazartesi neyse de, çarşambadan itibaren yeniden endekslerimizin ortadan kalkan belirsizlikle hızlı bir 1140 üzerine çıkacağına inancım tam. Yani hafta bitmeden endeksimiz 1180 bölgesine uzanabilir. Tabi ABD havuz medyası seçimin erteleneceği, Trump kaybederse kabul etmeyeceği vs provakasyon hamlelerini sürdürdüğü için bu gibi durumlardan herhangi biri sahiden gerçekleşirse, benim hissem zaten düştü, artık bu saatten sonra satmasam da bir şey olmaz demeyin. Geçtiğimiz Pazar analizinde 1180 altına düşersek evsizler gibi ortada kalırsınız, donunuza kadar alırlar demiştim. Geçen haftadaki yazıyı umursayanlar bu haftayı kazasız belasız atlattı benim gibi. Bu sefer uyarımı dinleyin.

Toparlarsak Salı günü seçmenlerden hangisi kazanırsa kazansın Çarşamba günü kutlanacaktır. Trump seçilirse ekstra bayram olabilir çünkü Biden zenginden alıp fakire vereceğim derken, Trump ise ABD tarihindeki en büyük en kapsamlı teşvik paketini yürürlüğe koyacağım sözü verdi. Finans dünyası ve ben bu habere bayıldık. Galiba bu yüzden de Trump’ı seviyorum dostlar.

Gelelim Bitcoin’lerimize. Geçtiğimiz 2 hafta önce ki analizimizde yükseleceğinden o kadar emindik ki hatırlarsanız destek noktası bile vermeye gerek yok demiştim. Bu yükseliş benim boyumu da aştı ama. Hafta içi değerlendirme yaptım ama ne yazık ki sitemizle paylaşma imkanım olmadı. 13200 üzerinde 13800 direncine yönelmesini bekliyordum. Bu gün tam da burada şu an. Artık Bitcoin de kar al zamanı 14200 bölgesini 36 saat içinde görmek isteyecektir. Orası artık dönüş noktası olacak eller serbest.

Altın ons değeri teşvik paketinin ertelenmesiyle 1886 desteğini aşağı yönde kırdı ama belirsizlik devam ettiği için beklentim olan 1800 dolara yönelmedi. Seçimi Trump kazanırsa teşvik paketi altını bir süre bulunduğu konumda tutacaktır. Ancak Biden gelirse ons değerde teşvik paketi netleşene kadar 1800 e çekilebilir. Kısaca altın ons değeri şuan teşvik istiyor yükselmek için.

Bu hafta piyasa şartları iyi olursa teknik olarak TURSG, ASELS, SASA, ULKER, ALCTL, KARSN, NETAS, TEKFN, TCELL vs acayip hacimli olabilir.

Onun haricinde tekrar uyarayım, endeks düşerken giden sağlık, gıda vs şirketlerde kar satışı görülebileceğinden yarın ki seansta durumu gözden geçirseniz hiç fena olmazdı.  Ne kadar inceden uyardım. Ben sanki seçimi biri tarafından her türlü kazanılacakmış gibi hareket edeceğim.

Kapanış: Biden seçilirse sandığımız gibi Rusya ve Türkiye ye kafayı takmış gibi veryansın eden ekonomistlere de pek aldırmayın. Siyasiler seçimleri kazandıktan sonraki orta vade de dişlerini göstermezler ve iyi ilişkiler kurmayı önemsiyor gibi yaparak herkesi kucaklıyormuş edası yaratmak isterler.  Siyasi hayat böyle diyor. Ben böyle görüyorum.

Ahmet Güven

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN