Yeni Haftada BİST, Altın, BITCOIN VE Hisse Analiz Sepeti (TCELL VE TURSG)

Zor bir haftayı geride bırakırken, beklentilerimi duyan merkez bankasına şükranlarımı iletiyorum.

Faizin ülkemiz için bir araç olmadığını umarım herkes görmeye başlıyordur. Ülkemize gelen yabancıyı zaten kıstırmışız. Getirdiği döviz yükselmiş ama piyasada kazanç elde edememiş. Faizden hızlı ilerleyen dolar nedeniyle geri götürecek durumu da kalmamış. Bir sigara yakmış dumanın dağılmasını bekliyor. Bizim tarafta ABD seçimlerinin gümbürtüsü orta doğuyu sarmış durumda. Herkes Biden seçilecek sanıyor, bizim kafalar rahat tabi. Trump’cığımın, Cumhurumuz gibi hitap ettiği bir kitle var ve benim Trump’ın kazanmama gibi bir ihtimali olacağını sanmıyorum. Herkes nefret etti ama ülkesinin menfaatini onun kadar düşünen de olmadı ne yazık ki. Çin ile olan ticarette her sene 250 milyar dolar açık verdiğini ve ABD’nin her sene Çin i 250 milyar dolar zengin ettiğini sadece o fark etmişti. Çin parasıyla Türk lirası arasında %20 fark var. Yani dolar karşısında ikisi de nerdeyse ticari avantaja sahip. Yani bu doları ne kadar lehine kullanırsan o kadar ticari menfaat sağlayabilirsin. Mesela Almanya MAN fabrikasını kapatıp üretimi Türkiye ye kaydırıyor. Neden? Biz daha kaliteli yapıyoruz diye mi? Yok ondan değil. 7 bin çalışana en az 4 bin Euro vereceğime, bin dolar verir maliyetleri düşürürüm derdinde. Yani ABD ve geriye kalan diğer ülkelerin Çin konusunda yaptıkları hata gibi. Türkiye ucuz TL sayesinde Çin in 1996’daki ticari zekâsını kullanıyor. Merkez bankası TL’yi zor döneminde bir araç olarak kullanıyor ve yükselmesini toplumumuz kadar sorun etmiyor. Açıkçası bende etmiyorum. Ülkemizin brüt dış borcu artarken gelişen ülkeler arasında neredeyse en düşük (%28 )kamu borcuna sahiptir. (Avrupa da %81) Bankalarımızdaki batık kredi oranında bu dönemde artışa rağmen bankalarımız sendikasyon kredilerine çok yüksek talep gelmektedir. Bir şeyler dolar yükseliyor diye çok kötüye gidiyor değil ama bizim gibi daha çok tüketim toplumları için dolar girdisi bu dönemler de daha önemli hale geldi. Uzun bir süre daha böyle devam etmemiz gerekecek ama dolar da daha fazla yükselme beklentiniz varsa usulca bi köşeye koyun ki aklınızı çelmesin. Önümüzdeki buz dağlarını görmeden riske girmemek lazım. Sonra bizim piyasadaki zarar etmesine rağmen 3 katından işlem gören senette kaybettiği zengin gençliğini arayan küçük yatırımcılar gibi olabilirsiniz. Biden seçilme ihtimali olursa bu hem ruble yi hem Türk lirasını etkileyecektir. Biden bizden ve Rusya’dan hoşlanmıyor ve bunu geldiği hafta hemen belli edecektir. S-400 yaptırım dosyası Trump’ın imzasını bekliyor. Bidenin ilk 10 gün icraatları arasında olabilir bu. Kısaca siz gönül dostlarıma naçizane bir tavsiyem var. Endekste para girişi var. Her şey benim umduğum gibi ama Biden gelirse BİST için kısa süreli bir tedirginlik olabilir. O zaman planlarımızda değişebilir. Bu yüzden kısa vade de 1180 üzerinde bir süre daha güvendeyiz. Amma velakin riski yüksek hisselerde macera arayacaksanız tam da biraz inzivaya çekilip durum kritiği yapma zamanınız gelmiş demektir. Gazel bu kadardı şimdi konumuza dönebiliriz.

Merkezin faiz kararı sonrası BİST’te düzeltme yaşadık ve alt önemli desteğimiz 1180 bölgesi bizi dengede tutmayı başardı. Sırf küstük biz demek için yalandan bankacılığı %5 den fazla düşürdüler. Bu hafta her şey rayına oturacaktır. Ama ABD tarafından gelecek olan son anketler haftanın belirleyicisi olmaya devam ederken bu hafta son bulması beklenen teşvik paketi bizim içinde dünya piyasası içinde çok önemsenmeye devam edecektir. 1180 altında 1160 ve 1140 bölgeleri hayati. Ben 1180 altına sarkarsak bir şekilde 1140 bölgesine kadar inebiliriz diye düşünüyorum. O zaman primli senetlerde macera arayan ve bu sene piyasayla tanışan küçük yatırımcılar yaklaşık 2 hafta gibi bir süre de %50’lere varan değer kayıplarıyla tanışarak sigaraya başlayacaklar. Karısı tarafından dayak yiyen ve kömürlükte yatmak zorunda kalan eşler olabilir. Bu sebeple macerayı bırakın ve işin ciddiyetinin para olduğunu ve yaptığınız işlemlerin sanal olmadığını anlayın rica ediyorum. BİST’te zarar eden 190’ın üzerinde firma hisseleri ederinin birkaç katından işlem görüyor. Neyse buna siz karar vereceksiniz. Bist100 bu hafta dış piyasaya uyumlu 1200 denemesi yaparsa yeniden orta vade bölgesine uzanmak isteyecektir. Bunu yapabilecek tek şey ise ABD deki teşvik paketi. Yoksa muhtemelen dalgalı zayıf ve kararsız bir hafta bizi bekliyor.

BITCOIN de geçtiğimiz hafta makalesinde yükseliş olacağını ve alt destek bile vermek istemediğimi yazmıştım ama bu kadarını ben bile beklemiyordum. Bu hafta 13200 üzerine geçerse muhtemelen 13800 de test edecektir. Ancak ABD teşvik paketi gelirse bir geri çekilme gelebilir haberiniz olsun ve kulak kabarmayı unutmayın. Aynı şekilde bu bel bağladığımız teşvik paketi bu hafta gelirse Altın ons fiyatında geçen hafta belirttiğim kanal yukarı yönde kırılırsa 2000 dolar seviyesine yönelebilir. Aynı şekilde gelmezse ya da seçim sonrasına kaldı derlerse 1886 desteği kırılacak ve 1800 e çekilecektir.

Bu hafta hisse analizimi TCELL ve TURSG üzerine yoğunlaştırdım.

TCELL: 4 yıldır temettü veremeyen ve ortak sorunları yüzünden 3 yıldır kurul toplayamayan şirketin buzları sonunda kırıldı. Marka değerini kaybettiği bu 2 yılda yine de dijitale yaptığı yatırımla 32 ülkeye satış yapmaya başladı. Şirketin %26 payının TVF tarafından devralınmasıyla artık yeniden ayaa kalkma zamanı yaklaşıyor gibi. Orta vade de olumlu gördüğüm bu kördüğümün çözülmesini yatırımcılar avantaja çevirebilirler. 16 bölgesi üzerinde beğenilen hisse de 17.50 tl güçlü orta vade kanalının kapısını açabilir.

TURSG: Yarım asırlık şirketin zamane gençlerle birleşmesiyle ortaya çıkan yeni şirketin 2020 yılındaki faaliyet karlarındaki artıştan dolayı hesaplamaları değişmişti. 3Ç20 bilançosunda da yüksek kar beklenen firmanın konsolide karlılığında ciddi artış orta vade direnç konumundaki 6.27 bölgesindeki direnci zayıflatabilir. 5.90’ın destek olduğu senette orta ve uzun vade de güçlü bilançolara alışmamız gerekecek gibi görünüyor.

Ahmet Güven