Yeni Hafta Da İstifalar, Biden Etkisi, Dolar Ve BİST100 Analizi

Ortalık toz duman olacak sandınız değil mi? Ne yalan söyleyeyim siz kadar tedirgin olmadım. Keza cumhurumuz bu sefer merkez bankası başkanını görevden alırken söz dinlemiyor bu demedi. Piyasa acaba faiz konusunda bir beklenti bulabilir miyim düşüncesiyle kıvranırken, Biden in seçim zaferi de birleşince oldu bu iş demiştim. Taa ki Sayın Berat Albayrak’ın istifa haberi gelene kadar. Ama yine de benim gibi düşünen faiz karşıtı birinin daha saflardan çekilmesi piyasanın güzünde faiz beklentisi için bir engelin daha ortadan kalktığını gösteriyordu. Bu hafta sonuna kadar bist100 ün 1245 denemesini bekliyordum açıkçası ama aşı haberinin de gelmesiyle piyasalar rekor derecede yükseldi. Hatta korku endeksi dediğimiz VIX in 23’lere kadar geldiğini görünce bir ara ben bile coştum sevinçten. Pandemi den beri ilk kez insanların borsalardaki düşüş korkusunun yendiği haberi bu. Dolar da 8.50 den merkez müdahalesi gelir ya da başkanlık seçiminde sıkıntı çıkmazsa düşüş gelir diyordum ama bizim faiz lobisi bazı yöneticilerin görevlerini terk etmesiyle piyasayı paraya boğdu adeta. Dolar 8 tl bölgesine kadar erirken, bu durum  ilerleyen hafta/aylarda  faiz artırımına gerek kalmadan doların 7.40 bölgesine kadar çekilmesine vesile olabilir. Artan ihracat rakamlarına bakarsak seneye bahara kadar pandemiden en sağlam çıkabilecek ülkeler arasında olacağız. Pazarı bu süreçte genişletme imkanı bulduk, bir çok ülke kapatmayı tercih ederken. Şimdi önümüzde birkaç varsayım olacak piyasalar için. Birisi faiz konusunda cumhurun düşüncelerine paralel birinin gelme ihtimali, diğeri Biden in dişlerini gösterme ihtimali.

Cumhur şu saatler de sayın Albayrak’ın istifasını kabul etti. Yani yeni gelecek kişinin açıklamalarının piyasa tarafından güvenilirliği sorgulanacaktır. Asya piyasalarının aşı konusundaki yükselişin gerisinde kalmasıyla coşkulu yükselişin hafta geneline yayılması devam edebilir. Endeksimizde 1245 sonrasında yeni rekorlara gebe olduğunu görüyorum açıkçası.. Dolar da 8 tl bölgesi psikolojik de bir destek olduğundan altındaki fiyatlamalarda tez zaman da 7.80 gelebilir. Muhtemelen altını kuyumcudan alanlar piyasada altın bozdurmakta güçlük çekeceklerdir. Bu sebeple altın işlemlerinizi genelde bankacılık üzerinden yapmak bir alternatif olabilir. Biden in seçilmesiyle beklentilerime paralel teşvik paketinin gecikeceği beklentisiyle ONS altın 1886 $ desteği kırılarak 1800 $ a yolculuk başladı.

Biden hemen kaos yaratmayacaktır ve herkes için barışçıl olduğuna ikna etmeye çalışacaktır. Çünkü Trump’a sürekli barbar olduğunu ve diplomasiyi bilmediğini seçim konuşmalarında tekrar ettiği için bize Akdeniz den çekilin ya da s400 yaptırımı al sana ekonomik yaptırım demeyecek kurmaylarını gönderip öncelikle siyasi kanalın açık olup olmadığını kontrol edecektir. Bu sebeple bist i etkileyecek yakın zamanda bir olumsuzluk görmüyorum ben.. Fazla iyimser olursam çimdikleyin beni ama bırakında herkesin felaket senaryoları yazdıkları haftada BIST in ve dünya piyasalarının yönünü sizlere öncesinde başarılı bir analizle sunmanın sefasını süreyim. Nasılsa ilk tökezlememde üzerime çökeceğinizi biliyorum.. Sizi geçen hafta BIST toparlarsa gıda ve sağlık firmaları konusunda inceden uyarmıştım. Sanıyorum bugün bu gerçekle de yüzleşmek zorunda kaldınız. Endişe etmeyin geneli karlı şirketler ama yabancı yatırımcının kar realizasyonu yaptığı deva ve ECILC gibi firmalarda endeksin performansına kıyasla zayıf kalabileceklerini uyarmam gerek. Sizde yabancı satarken alırsanız, yabancının aldığı hisselerdeki yükselişi seyretmek zorunda kalabilirsiniz.  Geçtiğimiz hafta da ki makaleyi okuduysanız eğer ora da bahsettiğim hisselerde ılımlı kalmaya devam edeceğim..

Ahmet Güven