Yeni Hafta Da BIST100, Altın, Dolar Ve Bankacılık

Gelişen piyasalara net fon akışları ve bana 2008 krizinde tanıdık gelen emtialardaki agresif ve anlamsız hareketler piyasalardaki canlanmanın hız kazanacağı konusunda beni heyecanlandırmaya devam ediyor. 1 aydır bankacılık endeksindeki hareketlenmeyi analiz ediyorum ve onların bildiği ama bizlerin henüz bilmediği bir fon akışının varlığını, ısrarla yabancının alım yaptığı bankacılık hisselerinin 5-6 yıllık direnç bölgelerine geldiğini ve aştıktan sonra BIST’in genelini de tetikleyecek yükseliş başlayacağını söyleye söyleye gözlerinizi eskittiğimin farkındayım. Geçtiğimiz hafta bankacılık endeksine giren nakit sonrası sert dalgalanmalar da görsek pazartesi düşüşü ve sonrasında kimlerin satışları karşıladığını sizlere takas destekli Twitter’dan paylaşmıştım. (Paraborsa.net sitemizin Twitter sayfasını mutlaka takip ediniz. Günlük çok değerli bir çok paylaşım yapılmakta).

Bilakis de uluslararası finans enstitüsü başekonomisti Robin BROOKS yaptığı açıklamada; Türkiye gelişen piyasalar içinde en fazla para çıkışını görmüştü ama şimdi sadece Hindistan ile kıyaslanabilecek büyük bir giriş var ifadelerine yer verdi. Yani önümüz bayram, siz bakmayın MOODYS in notu sorun ettiğine, özel ve kamu bankaları sendikasyon kredisi için sahaya çıktığında büyük bankalar yarışa giriyor talep üstü başvuru oluyor. Yani spekülasyona açık, yatırım yapılamayan bir ülkeye göre fazla yanlış bir hareket bu. Demek ki Moodys 2021 ilk çeyreğinde notu yükseltirken doğru kelimeleri seçmekte zorlansa da azıcık dürüst davranmak zorunda kalabilir.

Biden konusunu da çok sorun etmiyorum. Önümüzdeki dönemde siyasi sorunları aşabilecek bir çizgi sergilemesini umuyorum. Bu hafta Avrupa parlamentosu yaptırım sohbeti yapacak ama zaten dağılmış bir Brexit masası varken Türkiye gibi yaptırım deyince kulağını tıkayan bir ülkeye gündem yaratacak bir haber çıkacağını sanmıyorum. Bu hafta piyasalarda geçen hafta gibi sığ olmayan canlı bir hafta olacak gibi. Korku endeksi VIX in zayıf seyri sürerken, Türkiye’nin 5 yıllık kredi risk swap’ı 350 seviyesine kadar indi ve trend düşüşü başladı. Birkaç ay içinde 180-240 seviyesine inmesini bekliyor olacağım. Dolarda şubat ayına kadar düşüşün sürmesini muhtemel görünmekte7.60 altında düşüş hızlanabilir. Altın da aynı şekilde teşvik paketi değerlendirilmeye alınması beklenen şubata kadar sınırlı seyrini sürdürecektir. 1740-1850 arasındaki seyir için izlenimim değişmedi.

Endekste ise 1310 kanal desteğimiz ve 1350 aşıldığında 1400 bölgesi hedef haline gelecektir. Bu hafta 1350 üzerine çıkma ihtimalimizi değerlendiriyorum. Aralık bitmeden 1400-1420 bölgesi test edilecek gibi. İSCTR de kamu bankalarına benzer baskı görünmekte, özel bankalarda daha net alımlar varken çekimser seyrini hükümetten gelen kamulaştırma söylemleri baskılıyor olabilir diye düşünüyorum. GARAN ve YKBNK da ciddi alımı vardı yabancının, bu hafta GARAN’da devam ederken YKBNK’da kısmi kar satışı görüldü. Yine de bu hafta iki bankanın daha likit olmasını beklerim.

ASELS da Deutsche bankın sermaye artışı sonrası aldığı lotların %30 unu bu ay içinde satması kısa vade de en fazla endekse paralel yükselebileceğini gösteriyor. 19 TL üzerine bir şekilde çıkarsa fon alışı olup olmadığını takip ediyor olacağım. Haftaya tekrar değerlendireceğiz.

Ahmet Güven