Yeni Hafta da BİST, Dolar, Altın, Bitcoin Ve Hisse Analiz Sepeti (ARCLK VE OYAKC)

Kritik hafta da çok fazla belirsizlik var, yaptırımlar, merkez bankası ve yasaklar vs..

Yeni çalışmalar sonucu 320 milyar metreküplük rezerv, 405 milyar metreküpe yükselmesiyle enerji konusunda dışa bağımlılıkta umutlarımız yeşermeye devam ediyor. Ancak önemli olan bundan fazlası tabi ki. Şuan araştırma gemilerimiz olmasaydı acaba hangi Abd’li ya da Avrupalı araştırma gemilerini kiralayıp Akdeniz deki haklarımızı arayabilirdik. Hangi şirket yaptırımlardan korkmadan bölgede arama ve en önemlisi hak arama faaliyetlerine katılabilirdi. Bir şeyler zor olacak ama değişecek. Bu hafta Avrupalı partnerlerimizin Akdeniz deki faaliyetlerimiz ile ilgili vermiş olduğu süre dolacak. Yaptırım konusunda Türkiye yi baskı altına almayı deneyecekler ama bu dilin işe yaramayacağını da biliyorlar. Bu sebeple zaten zor bir dönemde olan Avrupalı mevkidaşlarımızın yeniden ülkemizi provokasyonlarına son vermesi konusunda şiddetle kınayacaklardır. Önemli bir yaptırım kararı alabileceklerine ve bu konu da ortak bir bildiri çıkartabileceklerini pek sanmıyorum. Yine de kötüsüne hazırlanmak istersek Avrupa zirvesi aralıkta. O zamana bu köprünün altında çok su akar. S-400 mevzusu ise seçim maratonu devam ederken ABD tarafından çok kurcalanmayacaktır.

Bu hafta endekste önemli bir direnç bölgesindeyiz. Son makalemizde belirttiğimiz 1200 bölgesine adım atacağız ve hedefimiz 1215 direnci olacak. Merkezi bu haftada faiz artırımı yapma konusunda baskı altına almak için yurtdışından gelen raporlara artırım bekliyoruz notları ekleyip aksi taktirde doları sıçratma beklentileri yaratıyorlar. Yani bu hafta böyle bir beklenti ile piyasaları bahsettiğim bölgelere hareket ettirebilirler. Beklentilere paralel gelen rezerv artışı ile enerji şirketlerinde bu hafta ufak kar satışları görebiliriz. Anı şekilde enerji senetlerine girmek ve rüzgardan faydalanmak için satış yapılan hisselere geri dönmek isteyen traderlar OYAKC, MPARK, AFYON, vs gibi hisselerde volatil harekete sebep olabilirler. Kısaca teknik olarak bakacak olursak aşağıda 1183-1175 destek seviyeleri. Piyasalar Avrupa da başlayan sokağa çıkma yasakları sebebiyle ekonomik olarak baskı altına gireceğinden zayıf bir başlangıç yapabilir.

Dolarında 7.95 direnci altında işlemlerinin devamında yeni bir zirve denemesi yapması beklenirken, Perşembe toplantısına kadar 7.88-795 bandında zayıf seyrin sürmesi beklenebilir. Olası alt destekler 7.83 ve 7.77 de. Merkez faiz arttırma ihtimalini çok düşük görmekle birlikte böyle bir sürpriz yaparsa dolarda 7.77 altında fiyatlamalar gerçekleşebilirken borsanın bankalar eşliğinde güçlü yükseliş gerçekleştirmesi beklenebilir. Bu ihtimal zayıf bence.
Bitcoin de 11550 direncindeki işlemlerin bu hafta başlayan yasakların genele yayılma ihtimaliyle 11730 ve burası da aşılırsa 11950 ye doğru yükseliş sürebilir. Aşağı gitme ihtimali düşükte olsa bu hafta olası teşvik paketleriyle ilgili gelişme olursa alt destekler 11200 bölgesi kuvvetli görünüyor. Avrupa kaynaklı Bitcoini desteleyecek bu hafta veri çok.

Spot altın da ons fiyatın bu hafta da 1886-1920 arasında sıkışması devam edecek gibi görünüyor. Olası kanal dışına hareket o yönde volatil seyri değiştirecektir. Bunun dışında yatay seyir devam etse de gram altın fiyatlarında belirleyici bu hafta için doların hareketi olacak. Dolar endeksinde belirttiğim destek ve direnç kademeleri yönünde kırılma yaratabilecek bu hafta fazlaca belirsizlik olduğundan, gelişmeleri takip etmekte fayda var.

Analiz sepeti:

ARCLK: Geçtiğimiz hafta da analizine devam ettiğimiz hisse güçlenerek 27.50 direncine geldi. 25 TL üzerinde hisseyi buraya kadar taşıyan Deutsche 750 bin lot satış yaparken, 1.5 milyon lotluk alış yapan Citi yükselişi destekleme devam etti. Yabancı alışı ile dikkatimizi çeken hisse şimdiye kadar %35 dolayında yükseliş elde etti ve bu bölge üzerinde fiyatlama devam ederse 29 TL bölgesi önemli olacak. 27.50 bu hafta aşılamazsa 25 tl bölgesinde dengeleme olması beklenir.

OYAKC: Son 3 ay da yabancı portföyü 9 milyon lot artarken bu artışın sadece 6.5 milyonu son 1 ay içinde gerçekleşti. Hisse teknik olarak 8.20 üzerinde tutunduğu sürece 8.60 ve 9.10 dirençlerine yönelmek isteyebilir. Artan hacim ve bu hafta kapanışıyla gelen OYAKC’nin %100 iştiraki Oyak Betonla birleşme görüşmeleri hisseyi desteklemesi beklenir. Kanal İstanbul projesi için hazırlık mı yapıyor bakalım gelecek neler gösterecek bizlere.

Ahmet Güven

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN