Yellen Es Geçti, Sıra Draghi’de!

Aydın Eroğlu – 08.05.2014

Dün sunum yapan FED başkanı J.Yellen, beklendiği gibi piyasaları ekstra etkileyebilecek bir açıklama yapmadı. Mevcut görüntüyü anlattığı bir sunum yaptı. İşlerin henüz beklendiği gibi düzelmediğine dikkat çekti. Bu açıklamalara istinaden ben, tahvil alımını azaltmaya devam edeceklerini ama sonrasında hemen faiz artışı sürecini başlatmayacaklarını düşünüyorum. Faiz artışı sürecinin daha önce de bir kaç kez yazdığım gibi, 2015 ortalarından itibaren başlamasını bekliyorum.

Bugün 15:30’de ise ECB(Avrupa Merkez Bankası Başkanı) M.Draghi konuşacak. Draghi’nin söyleyecekleri piyasalar ve özellikle bizim için önemli olabilir. Çünkü Draghi, eğer daha evvel söylediği piyasadaki resesyon izlerini silmek için likidite arttırıcı önlemlere gidileceğini söyler ve bunu başlatırsa, bu karar TCMB’nın faiz indirim kararını öne çeker. Ya da en azından az da olsa, bir ara faiz indirimine gitmesine imkan yaratabilir. Bu ihtimalin gerçekleşmesi ise, bankaların ellerinde taşıdıkları devlet kağıtları nedeniyle karlarının artmasına neden olacağı için, bu beklenti banka hisselerinin alınmasına neden olacaktır. Bankalar yükselirse, BIST de yükselecektir.

Ancak, 75.000’li seviyelerdeki önemli teknik dirence geldiğimiz ve hatta biraz da geçtiğimiz halde, yeniden bu direncin altına indiğimiz bu ortamda eğer Draghi, likidite arttırıcı bir tedbirden bahsetmezse, yani ABD benzeri genişletici bir önlemi şimdilik devreye sokmazsa, bu takdirde 75.000 realize direnci olur ve bankaların kısmi düzeltmeler yapması nedeniyle BIST’n de 73.000’e doğru gevşediğini görebiliriz. Ama sonrasında ben yine de 75.000’deki önemli teknik direncin kırılarak 77.000, 78.500 ve 80.400 seviyelerine doğru çıkışın yaşandığını göreceğiz diye düşünüyorum. Bunun için sebep ne mi olacak? Piyasa yükselmek isterse sebep her şekilde bulunur. Bu tamamen bir algı yönetimi konusudur. Bir dönem korkulan gelişmelerin bile beklenti yaratan gelişmeler diye takdim edildiğini görebiliriz!

Ukrayna Duruluyor Mu?

Piyasalar için stres nedeni olan Ukrayna konusunda Putin’den gelen açıklamalar piyasaları pozitif yönde etkileyecektir. Putin, Askerlerin Ukrayna sınırından geri çekildiğini söyledi. Aynı zamanda da yapılacak olan erken seçimin ertelenmesi çağrısında bulundu. Ukrayna’dan ayrılmak için referandum hazırlığında olan ayrılıkçı güçleri şimdilik bu kararlarından vaz geçmeleri için ikna ettiği haberleri yer alıyor. Gördüğünüz gibi, piyasaların korktuğu bir konu yeni beklenti nedeni olabiliyor. Ukrayna konusunun çözüme kavuşması insanlık için iyi olabilir ama finansal hareketler açısından dışarıda olumlu etki yaratırken, bizde kısmi bir olumsuz etkisi de (çözüm netleştiği zaman, hemen şimdi değil) söz konusu olabilir. Ukrayan krizinden çekinerek Türkiye’ye Rusya ve Ukrayna’dan gelmiş paralar, geriye dönmeye kalkabilirler.

Neyse, kısacası bugün Draghi piyasaya para vereceğim derse, Ukrayna’daki yumuşamayla aynı ana denk gelecek bu gelişmeler nedeniyle yukarıdaki endeks hedeflerine doğru bir atak daha güçlü yaşanabilir. Ama Draghi’den ses çıkmazsa, sadece Ukrayna’daki yumuşama bu atağın yapılabilmesi için yeterli olmayabilir. Olumlu olabilecek açılış sonrasında, Draghi’den 15:30’da beklenen açıklama gelmezse, yeniden realizeler görülebilir. Çoklu bir denklem içindeyiz yani.

Mart Sanayi Üretimi Açıklanacak

Saat 10:00’da sanayi üretimi rakamlarımız açıklanacak. Ben bu yıl büyümenin beklentilerin üstünde gelişme göstermesini bekliyorum.

Olası teknik destek ve dirençleri, bu seviyeler kırılırsa bir sonrası için beklenti olacak teknik seviyeler hakkındaki görüşlerimi sitemizdeki Destek-Direnç Tablosu’nda görebilirsiniz. Tablonun değerlerini tarih olarak değil, rakam olarak takip ediniz. Önceki günlere ait teknik seviyeler kırılana dek geçerliliklerini korurlar.

Saygılarımla

www.aydineroglu.comwww.borsaanalizci.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir