Yatırım İçin Hangi Tür Altın Alınmalı?

Altının son yıllarda küresel iktisadi ve siyasi olayların etkisiyle yükselişi yatırımcıları bir kez daha bu değerli metale yöneltti.

Orta ve uzun vadede altın gerçekten iyi bir yatırım aracı. Peki hangi altına yatırım daha çok kazandırır?

Yatırım için En Avantajlısı Gram Altın

Altın deyince genelde çeyrek, yarım altın veya bilezik gibi takı tasarımları akla geliyor. Gerçekten her biri takı için eşsiz güzellikte olabiliyor fakat yatırım için altın alacaksanız, işçilik maliyeti nedeniyle bu tasarımlar yerine gram altın almanızı tavsiye ediyorum.

Gram altına nazaran “takı” olarak geçen tasarım altınlarda çoğu zaman işçilik maliyeti söz konusu olur. Benzeri kuyum ürünlerini alıp bozdurursanız yaklaşık yüzde 30 zarar etmiş olursunuz. Gram altında işçilik maliyeti bulunmaz. Aynı zamanda gram altında eski veya yeni tarihli altın gibi bir ayrım da söz konusu değildir.

Bu açıdan yatırım için gram altın veya işçilik maliyetinin olmadığı diğer kuyum ürünlerini tercih etmeniz gerekir.

İşçilik Maliyetinin Olmadığı Altınlar Yatırımda Ön Planda

Gram altına alternatif olarak çeşitli maliyetlerin bulunmadığı altın ürünlerini de alabilirsiniz. Örneğin, cumhuriyet altınında da eski – yeni tarihli ayrımı bulunmaz bu nedenle tercih edebilirsiniz. Aynı şekilde işçilik maliyetinin olmadığı 22 ayar bilezikleri de yatırımlarınız için tercih edebilmeniz mümkün.

Cumhuriyet altını veya 22 ayar bilezik fiyatları her bütçeye uygun olmadığı için çoğu zaman tercih edilmiyor. Fakat çeyrek veya yarım altın almaktansa alabiliyorsanız yatırım için cumhuriyet altını veya 22 ayar bilezik de satın alabilirsiniz. Orta ya da uzun vadede beklentilerinizi karşılayabilir.

Altınlarınızı Bankalarda Değerlendirin

Altınlarınızı “yastık altında” değerlendirmek yerine bankalardan altın hesabı açarak değerlendirebilirsiniz. Son yıllarda bankaların altın buluşma ya da altın toplama günü olarak adlandırdığı alımlarda mevcut altınlarınızı, değer kaybı yaşamadan hesabınıza aktarabilirsiniz. Şubelere götürdüğünüz altınların güncel değeri uzman eksperler tarafından hesaplanıyor ve altınlarınız bozdurulmadan karşılığı kadar gram altın hesabınıza yatırılıyor.

Bankada açtığınız altın hesabına dilediğiniz zaman bütçenizi zorlamayacak bir şekilde alım yapmanız da kolay. Mesela, 20 lira karşılığında bile gram altın almanız ya da satarak istediğiniz zaman basitçe nakde çevirmeniz mümkün. Çalınma, kaybolma gibi riskleri ortadan kaldırması sebebiyle de bankalardan altın hesabı açmak avantajlıdır.

Ayrıca bankada vadesiz altın hesabı açabileceğiniz gibi vadeli altın hesabı açarak, altınlarınızdan faiz getirisi de elde edebilirsiniz.

Bankalardan açacağınız altın hesaplarında dikkat etmeniz gereken tek nokta yüksek hesap işletim ücretleridir. Çoğu banka altın hesaplarından hesap işletim ücreti alıyor olsa da biliyorsunuz ki yeni dijital şubesiz bankacılık ürünlerinden bu tip masraflar alınmıyor.

Tüm bu nedenleri alt alta topladığımızda altından kâr elde etmek ve iyi bir yatırım aracı olarak değerlendirmek için gram altın almanızı tavsiye ediyorum. Altınlarınızı bankalarda değerlendirmeniz de ekstra avantajlı olacaktır.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin