Yataş Hisse Yorumu / Ak Yatırım – (7.12.2022)

Tavsiye: Endeksin Üzerinde Getiri

Hedef fiyat, TL/hisse TRY41,00
Son kapanış, TL/hisse 31,90
Yukarı potansiyel %29

Yatırım teması

Yataş’a ilişkin olumlu görüşümüzün nedenlerini: i) sektörde geleneksel satış kanalından modern satış kanalına geçişin devam etmesi, ii) şirketin ana faaliyet alanındaki güçlü pazar konumu, iii) halen olumlu demografik yapı, iv) Divanev formatının ölçeklenebilirlik potansiyeli ve v) şirketin e-ticaret kanalında artan varlığı olarak özetleyebiliriz. Yataş’ın, i) tüketicinin beğenilerine uygun, kanıtlanmış ürün portföyü ve ii) maliyet baskılarını rakiplerinin çoğundan daha iyi bir şekilde yönetmeye ve verimlilik yatırımı / kapasite artışı yapmaya olanak tanıyan güçlü bilançosu sayesinde Türkiye’deki pazar payını artırmaya devam edeceğini düşünüyoruz.

Hisse performansını etkileyebilecek faktörler

Yataş, pandeminin olumsuz etkisine rağmen son iki yılda bayilik ağına 150 yeni yurt içi mağaza ekledi. Toplam mağaza sayısı 2020’deki 444’ten 2021’de 594’e yükseldi. Bu durum 2020-2022’de ortalama %43 alan büyümesine işaret ediyor. Yeni mağazaların olgunlaşmasının yaklaşık 2 yıl sürdüğü göz önüne alındığında bu durum, önümüzdeki iki yıl içinde gelir artışı için pozitif olduğunu düşünüyoruz. Dolayısıyla, talep yönlü riskleri göz önünde bulunduran gelir tahminimizin muhafazakâr olduğunu öngörüyoruz. Yataş’ın önümüzdeki üç yıl içinde her yıl ortalama 45 yeni mağaza açmasını ve toplam satış alanını %26 artırmasını bekliyoruz. Mağaza açılışlarına ilişkin öngörülerimiz de şirketin yıllık 70-80 mağaza açılışını öngören tahminlerine kıyasla muhafazakâr.

Değerleme

Yataş, 2023 beklentilerimize göre 4,3x FD/FAVÖK ve 5,8x F/K ile global benzenlerine göre %32 ve %41 iskonto ile işlem görüyor.

Kaynak: Ak Yatırım