Yapı Kredi 2016 / 3 Aylık Bilanço Analizi / Şeker Yatırım – (03.05.2016)

Şeker Yatırım Yapı Kredi 1Ç16 Mali Analiz Raporu

Öneri: TUT
Hedef Fiyat: 4,54 TL

Faaliyet giderleri düştü; sermaye piyasası karı destekledi

Yapı Kredi, yılın ilk çeyreğinde beklentilerin üzerinde 704 milyon TL konsolide olmayan net kar açıklamıştır. Açıklanan rakam çeyreksel yüzde 11, yıllık yüzde 41 artışa işaret etmektedir. Yapı Kredi’nin çekirdek gelirleri, kredi getirisi/mevduat maliyeti makasının daralması (57 baz puan) ve komisyon gelirlerindeki düşüş ile yüzde 7 azalmıştır. Menkul kıymet getirileri ise yatay kalarak karı desteklemiştir. Bu çeyrek net faiz marjı 26 baz puan daralmıştır. Faaliyet giderleri önemli yatırımların geçtiğimiz senelerde tamamlanması sonra düşüş trendine girmiştir ve çeyreksel yüzde 11 geri çekilmiştir. Karşılık giderleri ise yeni sorunlu kredi girişlerindeki artış ve özel karşılık oranının 100 baz puan yükselmesiyle artmıştır. Swap maliyetlerindeki ve hacimdeki düşüş sermaye piyasası işlem karı olarak yansımıştır. Tahsilatlar yavaşlamasına rağmen iştirak karlarındaki artış karlılığı desteklemiştir. Sorunlu kredi tahsilatları da bir miktar azalarak yeni sorunlu kredi girişlerinin yüzde 32’sini karşılamıştır.

İlk çeyrek sonuçları neticesinde 2016 yıl sonu karlılık büyüme beklentimizi yıllık yüzde 16, 2017 için ise yüzde 21 olarak koruyoruz. Buna bağlı olarak, hisse için yüzde 15,5 sermaye maliyeti, yüzde 5 uzun vadeli büyüme oranıyla Gordon Büyüme Modelini kullanarak hesapladığımız 12 aylık hedef fiyatımızı 4,54TL; tavsiyemizi ise “TUT” olarak koruyoruz. 2016 tahmini 0,7 fiyat/defter değeri ve 8,6 fiyat/kazanç oranı ile işlem gören Yapı Kredi rakip bankalara göre sırasıyla yüzde 10 iskontolu ve yüzde 36 primlidir. Şirketin 2016 tahmini sermaye getirisi yüzde 10 olup 3 yıllık bileşik kar büyüme beklentimiz ise yüzde 8’dir.

Raporun tamamı için tıklayın.

TÜM BİLANÇO ANALİZLERİ İÇİN TIKLAYIN!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN