Yabancıların Altın Yorumları – (22.12.2023)

Altın haftalık kazanca hazırlanıyor

Altın, ABD’de açıklanan makroekonomik veriler sonrası ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz indirimi yapacağına dair beklentileri güçlendirmesiyle haftalık kazanç yolunda ilerliyor.

Altın, Fed’in gelecek yıl daha kapsamlı parasal genişlemeye gideceği beklentilerini artıran verilerin ardından bu haftayı yükselişle kapatmaya hazırlanıyor.

Spot altın, ABD’nin üçüncü çeyrekteki ekonomik büyümesinin aşağı yönde revize edilmesinin ardından ikinci günde de yükselişe geçti.

Haftalık yüzde 1,5 yükseliş gören altın, haftanın son işlem gününde yüzde 0,2’lik artışla 2.050 dolar seviyelerinde işlem görüyor.

Swap piyasaları şu anda Mart ayındaki bir faiz indirimi ihtimalini yüzde 90’ın üzerinde fiyatlıyor.

Dün açıklanan makroekonomik verilere göre, ABD ekonomisi bu yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 4,9 ile beklentilerin altında büyüdü. Bu dönemde yapılan aşağı yönlü revizyona rağmen ülke ekonomisi 2021’in dördüncü çeyreğinden bu yana en güçlü büyümesini kaydetti.

Öte yandan, altın yatırımcılarının gözü bugün ABD’de açıklanacak Fed’in enflasyon göstergesi olarak yakından izlediği kişisel tüketim harcamalarına çevrildi.

Kaynak: Bloomberg HT